Результати розслідування падіння ракети у польському селі Пшеводув Грубешівського повіту Люблінського воєводства стануть відомі за кілька днів.

Про це повідомив речник Міністерства закордонних справ Польщі Лукаш Ясіна – цитує CNN

Ясіна заявив, що Польща просувається вперед у розслідуванні інциденту, влада очікує отримати результати в найближчі кілька днів.

За його словами, українські експерти також будуть допущені до місця події, але, додав він, спочатку необхідно “створити певні правові механізми, щоб дати хороший простір для їхньої експертизи”.

Нагадаємо: Президент Польщі Анджей Дуда раніше заявив, що вибухи на сході Польщі були нещасним випадком, і Варшава не вважає інцидент з ракетою нападом на країну, оскільки ракета, що впала, за словами Дуди, вірогідно, була випущена українськими силами ППО. Водночас Президент Україна вимагає негайних доказів слідства. 

Напередодні прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький також заявив, що вибух у Пшеводуві з великою ймовірністю стався внаслідок перехоплення російської ракети, але не можна виключати інших сценаріїв, зокрема, навмисного плану РФ посварити Україну і Польщу.

“Всі зібрані нами докази, які в основному підтверджуються джерелами наших союзників, свідчать про ймовірний розвиток подій (…) – масований ракетний удар, від 90 до 100 ракет або більше по території всієї України, значна частина цих ракет падає на територію Західної України, значна частина спрямована на територію регіону, який знаходиться близько до польсько-українського кордону”, – сказав Моравецький.

За його словами, це також “ідеальний спосіб також здійснити російську провокацію проти Польщі”. – “Ми чудово знаємо, як росіяни вміють планувати подібні речі”, – заявив він.

Прем’єр зазначив, що зібрані матеріали “з великою ймовірністю вказують на те, що вибух у Пшеводуві був спричинений збиттям і знищенням російської ракети, а на польську територію впала радянська ракета, вироблена ще в Радянському союзі, яка, найімовірніше, перебувала у володінні українців”.  “Це те, що ми знаємо на сьогодні”, – сказав глава польського уряду.

При цьому він наголосив, що не можна виключати жодних сценаріїв розвитку подій. “Тому що ми дуже добре знаємо, як росіяни чудово вміють не тільки самі використовувати пропаганду, але й планувати певного роду події”, – додав він.

Водночас варто зауважити, що після вибухів у польському селі Пшеводові за 6 кілометрів від кордону з Україною польська влада повідомляла про падіння двох ракет на території їхньої держави. Проте через деякий час про другу ракети усі ніби “забули”.

На це звернув увагу і радник голови Офісу президента Олексій Арестович у розмові з російським блогером та правозахисником Марком Фейгіним. Він зазначає, що падіння двох ракет було б логічним. Адже якщо виявиться, що у Пшеводові все-таки впала ракета української ППО, як звучить у деяких версіях, то вона мала б наздоганяти якусь ціль.

Арестович наголосив, що українська протиповітряна оборона не стріляла б в небо просто так, значить є ймовірність, що українська ракета могла рухатися навздогін російській.

Він зазначив, що наявність другої ракети повинна бути очевидною. Але зараз незрозуміло, куди ж поділися її уламки, якщо ракета української ППО все-таки влучила у неї. Якщо ж не влучила, тоді куди поділася сама російська ракета.

Радник голови ОП нагадав, що сама польська влада у перших заявах говорила про дві ракети.

“Це може означати все, що завгодно. Зокрема, те, що Захід вирішив не загострювати. Я сильно підозрюю, що якби Захід хотів скористатися цим інцидентом, він би із задоволенням ним скористався. Якщо не скористався, значить не надто хотів”, – зробив висновок експерт.