Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що повернення захоплених Росією територій України полегшить переговорний процес про завершення війни. Про це він сказав в інтерв’ю американському каналу PBS, яке цитує агентство Anadolu.

Це те, що потрібне, і те, що очікується. У цьому питанні пан Гутерріш (генсек ООН. – Ред.) зробив певні кроки. Є кроки, які ми зробили. Ці кроки і це повернення справді полегшать нашу роботу, – сказав Ердоган.

Він також наголосив, що з 2014 року на зустрічах із президентом РФ Владіміром Путіним закликає його повернути анексований Крим.

Вони є і нашими співвітчизниками. Ми сказали їм (росіянам. – Ред.), що якщо ви підете на цей крок, то це заспокоїть і нас, заспокоїть Україну, заспокоїть і кримських татар. Але, на жаль, відтоді жодного кроку в цьому напрямку не було зроблено, – сказав турецький президент.

Нагадаємо, турецький приватний банк Isbank, який вважається найбільшим за обсягом вкладів, оголосив про припинення обслуговування карт російської платіжної системи “Мір” – її РФ почала використовувати після виходу Visa та MasterCard.

Анкара погодилася запровадити російський платіжну систему “Мір” у п’ятьох своїх банках після зустрічі президентів Туреччини та Росії на початку серпня.

Турецький приватний банк Isbank, який вважається найбільшим за обсягом вкладів, у понеділок оголосив про припинення обслуговування карт російської платіжної системи “Мір” – її РФ почала використовувати після виходу Visa та MasterCard.

У своїй заяві Isbank заявив, що прагне провадити діяльність у відповідності до національного законодавства і міжнародного права, постанов і принципів комерційного бізнесу.

Про припинення обслуговування турецьким банком російських карт “Мір” стало відомо після того, як міністерство фінансів США запровадило санкції проти виконавчого директора Національної системи платіжних карт Росії.

Нагадаємо, Анкара погодилася запровадити російський платіжну систему “Мір” у п’ятьох своїх банках після зустрічі президентів Туреччини та Росії – Реджепа Таїпа Ердогана й Владіміра Путіна – на початку серпня.

Туреччина погодилася платити за 25% газу з Росії в рублях. Міністр фінансів Туреччини Нуреддін Небаті раніше заявляв, що турецький бізнес не повинен остерігатися можливих дій Сполучених Штатів через ведення економічної діяльності з російськими підсанкційними особами.

Із повномасштабним вторгнення РФ в Україну Туреччина швидко стала притулком для російських грошей, адже утрималася від запровадження санкцій проти Росії в унісон з G7. Топпосадовці США давно приватно висловлювали занепокоєння з цього приводу.

Останнім часом, натомість, адміністрація Байдена стала більш гучно говорити про свої вимоги до турецького уряду дотримуватися санкцій. За даними видання FT, країни Заходу не виключають запровадження каральних заходів проти Туреччини на тлі поглиблення її відносин із Росією.

Чому Туреччина не приєдналася до західних санкцій та чи буде вона допомагати РФ їх обходити Зустріч Реджепа Таїпа Ердогана та Владіміра Путіна в Сочі. 5 серпня 2022 року Туреччина є членом НАТО, має митний союз із ЄС і є стратегічним партнером України. Разом з тим офіційна Анкара не долучилася до санкційного режиму проти Росії.

Та навіть більше, з початком російської агресії в Україні Туреччина поступово перетворилася на тиху гавань для російського підсанкційного бізнесу, олігархів і туристів.

Цей тренд отримав продовження під час нещодавньої зустрічі в Сочі президентів РФ та Туреччини.

Владімір Путін та Реджеп Таїп Ердоган додатково домовилися про частковий розрахунок за російський газ у рублях. Туреччина також погодилася запровадити російську платіжну систему “Мір” у п’ятьох своїх банках.

Чи є цей список остаточним?

Варто нагадати, що напередодні цієї зустрічі The Washington Post повідомляло, що Путін проситиме в Ердогана допомоги в обходженні західних санкцій. Зокрема, про купівлю частки в турецьких нафтопереробних заводах, нафтових резервуарах і терміналах, аби приховати походження нафти після запровадження нафтового ембарго ЄС.