Кандидат в президенти на виборах 2010 року, лідер громадянської кампанії «Європейська Білорусь», колишній заступник міністра закордонних справ, колишній політв’язень Андрій Санніков в інтерв’ю «Радіо Свабода» розповів, як змінити ситуацію в Білорусі.

Про ефективність санкцій, прийнятих проти Олександра Лукашенка і його оточення

Я вважаю, що це не санкції поки що. Більше 30 тисяч людей в Білорусі пройшло через арешти, затримання, тортури, а кільком десяткам чиновників заборонений в’їзд до Європи. Я вважаю, що це просто знущання над білоруським народом, над його самопожертвою.

Навіть не те, що Кіпр заблокував рішення на самому початку, і навіть не те, що спочатку Лукашенко не включили в цей список. А то, що вони дали витік цієї інформації через ЗМІ в Брюсселі, що його не буде в санкційних списках.

Це робилося навмисно. Ми не перший раз стикаємося з таким. Тобто: диктатор, заспокойся, проти тебе санкцій не буде. І потім приймається рішення щодо санкцій без Лукашенко, і ці зливи збуваються. Спочатку його не включили, а потім включили. Що це, перемога, що його включили? Нічого це не дає. Очевидно, що і зараз немає ефективних санкцій.

Чому потрібні економічні санкції

Ефективними будуть тільки економічні санкції. «Європейська Білорусь» на цьому неодноразово наголошувала. Це і фінансові, і торговельні санкції. Це відключення банків від системи SWIFT.

Можна навіть кілька банків відключити. Не так багато банків в Білорусі, щоб це не спрацювало. Зараз мова йде про відключення від SWIFT Росії за отруєння Навального, і можна було б поєднати і прийняти рішення в зв’язку з підтримкою Кремлем Лукашенко.

Можна припинити експорт нафтових продуктів в Європу. Відомі країни, які в перших рядах займаються цим, в тому числі Великобританія, яка була одним з найбільших імпортерів нафтових продуктів з Білорусі.

Були слушні пропозиції від президентів Литви та Польщі – карати західні компанії, які співпрацюють з режимом Лукашенка.

Це дуже хороша пропозиція, адже якщо уважно подивитися, то більшість цих компаній або безпосередньо очолюють російські бізнесмени, або вони контролюють ці компанії. Якби європейці прийняли це рішення, це була б для них допомогу і самим собі.

Про катування і в’язницях 10 років тому і зараз

Я не можу спокійно про це читати і бачити це. Система переступила всі червоні лінії. Жорстоке побиття нас на площі в 2010 році все ж людей залякало, а ті тортури, які ми проходили, були не видні. Зараз навіть демонстрація тортур і вбивств не лякає людей. Це дійсно дає величезну надію і навіть впевненість, що все скоро закінчиться перемогою народу Білорусі. І ми повинні все це чітко задокументувати, так як буде міжнародний суд і трибунал.