Верховна Рада закрила 5 сесію пленарних засідань і мала б піти на канікули. Втім, скоріш за все, нардепів ще збиратимуть на позачергове засідання.

П’яту сесію закрили у п’ятницю, 16 липня. Наступні засідання, за традиційним графіком, мали б початися у вересні.

Втім, канікули і відпочинок нардепам, скоріш за все, не світить. Голова Верховної Ради Дмитро Разумков припустив, що нардепів зберуть на позачергове засідання у вівторок, 20 липня.

За його словами, депутати поки офіційно не зверталися до нього з такою пропозицією. Проте вже є розмови, що варто зібратися на голосування, аби розблокувати підписання законопроєктів про судову реформу і ліквідацію “Укроборонпрому”.

“Дійсно, в понеділок ми очікуємо таке звернення про проведення позачергового засідання, на якому будуть розглянуті деякі постанови про скасування законопроєктів, які заблокували їх підписання” ,– сказав Разумков.

Інформацію про позачергове засідання оприлюднив у своєму телеграмі і нардеп Олександр Качура. Він також заявив про розгляд “заблокованих законів”.

Нагадаємо, що Міжнародна дорадча група, до складу якої входять представники ЄС, НАТО і США, закликала Верховну Раду без зволікань ухвалити законопроєкт про СБУ у редакції, затвердженій 14 липня парламентських комітетом з національної безпеки, оборони і розвідки. 

Про це йдеться у заяві групи, оприлюдненій у Twitter представництва Євросоюзу в Україні у п’ятницю.

У заяві відзначається, що проєкт закону відкриває обнадійливі перспективи для реформування Служби, і великою мірою відповідає європейським та євроатлантичним принципам і провідній практиці.  

“Закликаємо Верховну Раду України ухвалити зазначений законопроєкт без зволікань”, – сказано у заяві.

У ЄС, НАТО і США наголошують, що ухвалення закону стане важливим зрушенням, що уможливить трансформацію Служби.  

Зокрема, закон передбачає скорочення штату і демілітаризацію СБУ, а також поступове позбавлення Служби всіх повноважень досудового розслідування. 

“Ми також закликаємо Верховну Раду та уряд України якомога швидше зробити наступний крок — розпочати практичну реалізацію положень закону.  Для втілення реформи в життя необхідно також ухвалити додаткові законодавчі акти, зокрема “сателітний” закон, що врегулює порядок передання Службою безпеки України повноважень на проведення досудового розслідування іншим органам”, – наголошується у заяві.

Проєкт нового закону про СБУ був презентований президентом Володимиром Зеленським у березні 2020 року. Відтоді над його вдосконаленням працювала парламентська робоча група, до складу якої входили представники Міжнародної дорадчої групи. Серед членів робочої групи були представники Верховної Ради, самої СБУ, а також експертного середовища.

Законопроєкт пройшов перше читання у січні 2021 року.