Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк запевняє, що ні з ким з олігархів або великих бізнесменів у президента Володимира Зеленського немає таких дружніх відносин, щоб вони впливали на його рішення.

Він також стверджує, що система агресивно чинить опір, вона воює проти Зеленського, але не зможе його зламати. Чи справді Зеленський так незалежний і так непохитний розбиралися українські експерти.

“Ніщо інше, як звичайний піар”

Політексперт, кандидат політичних наук Олександр Палій вважає, що твердження, висловлені Подоляком з приводу Зеленського, ніякого сенсу, крім піару, не несуть.

“Насправді, ми при Зеленському бачили величезну кількість лобістських рішень на користь олігархів, які оформлялися переважно через суди. Зеленський в будь-який момент міг їх зупинити. Він має всі можливості ліквідувати пориті корупцією суди. Йому за Конституцією і законом для цього потрібно всього лише консультація з Вищою радою правосуддя і рішення парламенту. Але він цього нічого не робить, і в результаті держава несе величезні втрати на користь олігархів. А значить, всі розмови про його відстороненість від олігархів – неправда “, – упевнений Олександр Палій.

Що стосується непохитності Зеленського … Про це, на думку експерта, можуть свідчити лише справи, а не слова.

“Поки Зеленський особливо нічому твердо не протистояв, з того, що могло бути реально небезпечним, – пояснює Олександр Палій.

– Ми бачили його гнівні засудження зручних, а не реальних противників – наприклад, водіїв-далекобійників. Але далекобійники – це не Коломойський і не Ахметов … “

“Вплив олігархів на прийняття рішень все так само великий”

На думку політконсультанта, голови Центру політичних студій “Доктрина” Ярослава Божко, лінія “система пручається Зеленському” буде з’являтися все частіше в публічній комунікації Офісу і “інсайдів” пропрезидентських експертів.

“Це – свого роду відповідь на питання про розчарування громадянами в проекті” Слуга народу “. Відповідь на питання про конкретні досягнуті успіхи, які дуже нечисленні”, – говорить експерт.

Що стосується комунікації з олігархами, Ярослав Божко закликає згадати недавній кейс списання боргів Укрнафті в інтересах Ігоря Коломойського.

“Борги накопичувалися там з початку 2000-х і становили близько 30 млрд грн, – відзначає експерт. – Можна згадати і непрозорі закупівлі на Укрзалізниці в інтересах Пінчука, і багато іншого …

Все це говорить про реальний вплив олігархічних груп на прийняття рішень в Україні. Очевидно, що Офіс президента буде це приховувати і вести публічну комунікацію, ніби цього немає. Однак цілий ряд і кадрових призначень, і закупівель, і конкретних рішень дають розуміння, що не сам Зеленський є в повній мірі кінцевим бенефіціаром свого політичного проекту “.