Державний секретар США Ентоні Блінкен напередодні візиту до України зідзвонився з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. І заявив, що в переговорах з безпеки в Європі має брати участь Україна.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Twitter журналістки The National Джойс Карам.

Повідомляється, що Блінкен і Лавров обговорили підсумки переговорів про стратегічну стабільність, які пройшли минулого тижня. Держсекретар підкреслив важливість дипломатичних контактів, щоб знизити напруженість навколо нарощування російської військової потужності біля кордонів України.

“Держсекретар підтвердив непохитну прихильність США суверенітету і територіальної цілісності України і підкреслив, що будь-яке обговорення європейської безпеки має включати союзників по НАТО і європейських партнерів, включаючи Україну”, – йдеться в повідомленні.

Вже цього тижня держсекретар США Ентоні Блінкен відвідає Київ та Берлін, повідомили в Державному департаменті.

Візитові передували “широкі дипломатичні зусилля з нашими європейськими союзниками та партнерами щодо об’єднаного підходу до загрози з боку Росії для України і наші спільні зусилля, щоб заохотити обрати дипломатію та деескалацію в інтересах безпеки та стабільності”, заявив речник Держдепу Нед Прайс.

На 19 січня у Блінкена заплановані зустрічі з українським президентом Володимиром Зеленським та очільником МЗС України Дмитром Кулебою, на яких головний американський дипломат планує підкреслити “відданість США суверенітету та територіальній цілісності України”. Блінкен також зустрінеться зі співробітниками американської дипмісії та їхніми родинами і повідомить їм про плани Держдепу на випадок подальшої ескалації з боку Росії.

20 січня Блінкен відвідає Берлін, де проведе зустрічі з міністеркою закордонних справ країни Анналеною Бербок а також з “Трансатлантичною групою”, щоб обговорити нещодавні дипломатичні зусилля та стримування Росії від подальшої агресії в Україні.

“Візит та консультації держсекретаря є частиною дипломатичних зусиль з деескалації напруги, спричиненої військовим нагромадженням з боку Росії та продовженням агресії проти України”, – заявив Прайс.

До речі, щодо мотивів Росії, на днях видання The New York Times повідомило, що дипломатам у двох російських консульствах в Україні надійшли вказівки підготуватися до евакуації з країни. І частина сімей російських дипломатів уже виїхала з України.

Про що може свідчити це рішення Кремля розповіли експерти.

Український дипломат, політичний експерт Вадим Трюхан звертає увагу на те, що від’їзд членів сімей дипломатів із країни акредитації додому проводиться, як правило, у двох випадках. Перший. Надзвичайна ситуація в країні перебування, у тому числі землетрус, цунамі, пожежі тощо. Другий. Війна чи велика (до 100%) ймовірність її початку.

“На перший погляд, саме ймовірність великої війни з театром дій на території України і стала причиною такого рішення російського МЗС, адже жодної надзвичайної ситуації в Україні немає й близько, все в штатному режимі. Однак це лише на перший погляд. Насправді це може бути ще одним елементом тиску, блефом на мізерах, який спрямований на подальше нагнітання ситуації та роблення України, але навіть більшою мірою Вашингтона та Ко більш поступливими на наступних раундах переговорів із Кремлем, на які там досі розраховують. А ось яка версія підтвердиться, покаже лише час. Адже припустити, що там діється в главах Володимира Путіна та Ко, поки що проблематично”, – зазначив Трюхан.

Російський політичний аналітик Ольга Курносова заявила в інтерв’ю каналу “Україна 24” , повідомлення про те, що Кремль дав команду частині своїх дипломатів евакуюватися з України, звісно ж, стривожили громадськість, бо на тлі щоденних новин про можливість війни це все виглядає загрозливо.

“Тривожно щодня, коли просто дивишся телевізор чи просто читаєш новини, бо всі новини про війну. Ну, наприклад, Швеція та Фінляндія заговорили про вступ до НАТО. Зокрема Швеція – 200 років нейтральна країна. Тому все це тривожно”, – наголосила політичний аналітик.