США обговорюють з Катаром можливість постачання газу до Європи у разі вторгнення Росії в Україну.

Про це повідомляє Financial Times з посиланням на високопосадовців адміністрації США.

Зазначено, що необхідність такого обговорення стала «невідкладною» після того, як переговори глави МЗС Росії із держсекретарем США Ентоні Блінкеном дали «мінімальний прогрес». У Вашингтоні побоюються, що можливий конфлікт в Україні може вдарити по поставках газу.

«Ми дивимося, як можна підготуватися до цього, особливо в середині зими з дуже низькими запасами», — сказав чиновник Білого дому.

Співрозмовник FT сказав, що існує потенціал забезпечення довгострокових гарантій постачання газу з Катару, оскільки Катар планує значно збільшити виробництво палива протягом наступних кількох років.

«У короткостроковій перспективі це залежатиме від готовності інших країн-клієнтів перенаправити паливо та наявності нерозподіленого газу. Проте Катар дійсно перенаправляв свої поставки у 2011 році для Японії після цунамі, тому прецедент існує», — сказало джерело видання.

Видання також зазначило, що Катар розпочав переговори про можливі постачання з Європою та Великобританією. Крім того, президент США Джо Байден у січні має провести переговори з еміром Катару шейхом Тамімом бен Хамадом аль-Тані у Вашингтоні.

Високопосадовець в адміністрації Джо Байдена визнав, що існуючі контракти між експортерами СПГ та азіатськими покупцями можуть ускладнити зусилля щодо перенаправлення поставок до Європи. Чиновник додав, що стає все очевиднішим, що в останні місяці Росія скорочує поставки газу, щоб отримати важелі впливу на європейські столиці.

Хоча більшість спостерігачів очікують, що Росія уникне повного скорочення експорту, є побоювання, що Москва може ще більше скоротити поставки або що інфраструктура експорту газу в Україну може бути пошкоджена внаслідок воєнного конфлікту.

А держсекретар США Ентоні Блінкен вважає, що «Північний потік–2» є важелем впливу на Росію.

Блінкен зазначив, що США продовжують виступати проти газопроводу, оскільки, на їхню думку«Північний потік–2» фактично підриває енергетичну безпеку Європи.

Держсекретар США додав, що газопровід завдає величезних потенційних збитків Україні, зокрема, дає Росії можливість не використовувати наявний трубопровід через Україну, що призведе до великих транзитних зборів для України.

Блінкен нагадав, що газопровід фактично збудовано, але не введено в експлуатацію.

«На думку радника з національної безпеки Джейка Саллівана, зараз цей трубопровід є для нас таким самим, якщо не більшим, важелем, як і для Росії. Тому що ідея про те, що якщо Росія відновить агресію проти України, газ піде цим трубопроводом, дуже, дуже малоймовірна. Так, це цікавий фактор, щоб побачити, чи впливає він на мислення Росії, коли вона вирішує, що робити», – сказав Блінкен.

Окрім того, Заступниця держсекретаря США Венді Шерман заявила, у разі нової агресії Росії проти України запуск «Північного потоку-2» ускладниться.

«Північний потік-2» – російський геополітичний проєкт, який підриває геополітичну безпеку і національну безпеку значної частини євроатлантичного співтовариства», – заявила Шерман.

Вона також зазначила, що газопровід зараз не працює, оскільки Німеччина призупинила сертифікацію. Заступниця держсекретаря нагадала слова свого шефа Ентоні Блінкена, який раніше заявив: «з нашої точки зору дуже важко уявити собі постачання газу по трубі, якщо РФ почне нову агресію проти України».