Блінкен відмовився від зустрічі з Лавровим, а Байден – від саміту з Путіним. Невже США виходять із переговорного процесу?

Білий дім готовий розглянути можливість проведення зустрічі президентів за умови, якщо Росія піде на деескалацію конфлікту та відведе свої війська від України.

Глава Держдепу США Етоні Блінкен відмовився від наміченої на 24 лютого зустрічі з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим. Відповідно, зриваються потенційні переговори американського та російського президентів, ґрунт для яких мали готувати голови зовнішньополітичних відомств.

Речниця Білого дому Джен Псакі під час брифінгу повідомила про відміну саміту президента Байдена із Путіном.

“Дипломатія не може бути успішною, якщо Росія не змінить курс. І, як сказав (Ентоні Блінкен — ред.), для нього було б недоцільно проводити зараз зустріч зі своїм колегою, міністром закордонних справ Лавровим. І завжди передбачалося, що після цього буде будь-яка взаємодія з президентом Путіним. Тож наразі це точно не в планах”, — сказала Псакі.

На питання, які дії США мають побачити з боку Росії для проведення зустрічі, Псакі сказала “деескалація”.

Чи означає це, що США виходять із переговорного процесу? 

Скасування зустрічей – це скоріше спроба посилити серйозність санкційного процесу.

Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін не вважає, що скасування запланованих зустрічей на найвищому рівні означає, що переговорний процес між РФ та США буде повністю зупинено.

“Це скоріше тимчасовий захід на тлі визнання Росією квазіреспублік та загострення на Донбасі. Можливо, у США вирішили таким чином компенсувати у символічній площині точковість санкцій , про які вчора оголосив Байден. Тому що від Штатів явно очікували жорсткішої відповіді на дії РФ. А санкції виявилися більшою мірою персональні (хіба що є моменти з банками та суверенним боргом) та попереджувальні. Тож скасування зустрічі Блінкена та Лаврова (яка, нагадаю, мала закласти основи для нової зустрічі Байдена та Путіна) на даний момент – скоріше спроба посилити серйозність санкційного процесу. Мовляв, дивіться, ми навіть зустрічі скасуємо. Але це схоже на тимчасову паузу. Тут і зараз. Тому що незрозуміло, що обговорювати в умовах, що склалися зараз”, – пояснює політолог.

Якщо Росія виявить розсудливість – переговори можуть відновитись Голова Інституту публічної політики та консалтингу, політичний консультант Сергій Биков розмірковує так:

“Переговори можна вести з тими, хто виконує домовленості чи, як мінімум, виявляє конструктивну позицію. На тлі нового витка російської агресії, заяв Пєскова, що Росія вийшла з “Мінська”, ультиматумів від Путіна, говорити про те, що РФ хоче вести переговори – не доводиться”. Водночас експерт впевнений, що якщо Росія виявить розсудливість – переговори можуть відновитися. “Але Росія має припинити агресивні дії щодо своїх сусідів”, – наголошує Сергій Биков.