Блокуванням телеканалів “112 Україна”, ZIK і NewsOnе керівництво України обрубало Росії інструменти впливу на внутрішню політику у країні, сказав народний депутат від фракції “Слуга народу” Богдан Яременко в інтерв’ю “Телеграфу” 11 лютого.

“Думаю, ми побачимо продовження. Немає сумніву, що РФ фінансує значно більше інформаційних ресурсів на території України, ніж телеканали ZIK, NewsOne і “112 Україна”. Думаю, СБУ вже працює в цьому напрямку”, – зазначив депутат.

Реакцію світу на санкції Яременко охарактеризував як “стримана підтримка”, що абсолютно влаштовує Україну. Указ президента України Володимира Зеленського про введення в дію рішення РНБО про санкції проти нардепа від “Опозиційної платформи – За життя” Тараса Козака не створив проблем зі США і Євросоюзом.

“Ну, а негативна реакція Росії цілком зрозуміла – ми обрубали їм важливі канали. Навіть не телевізійні, а інструменти впливу на внутрішню політику в Україні. Не спрацював їхній маніпулятивний наратив, що те, що відбувається, – боротьба зі свободою слова. Тому що таке твердження – абсолютна брехня. Рішення про санкції не впливає на багатьох дуже критично налаштованих до влади ЗМІ, які фінансуються іншим спектром російської політики. Хоч деякі, як та ж “Страна.ua”, виглядають, із моєї точки зору, як явний інструмент роботи російських спецслужб, через який запускаються певні кремлівські наративи”, – пояснив він.

Варто зазначити, що група народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді України проєкт постанови про тимчасове припинення акредитації журналістів і технічних працівників, які потрапили під санкції телеканалів “112 Україна”, NewsOne і ZIK. Проєкт цієї постанови №5057 з’явився на сайті парламенту 10 лютого.

Тексту постанови “Про тимчасове припинення акредитації журналістів і технічних працівників засобів масової інформації при органах державної влади України, щодо яких застосовано санкції указом президента України №43/2021” поки не оприлюднено.

Більшість ініціаторів постанови – депутати із фракції “Європейська солідарність” (зокрема Ірина Фріз, Володимир В’ятрович, Ірина Геращенко, Марія Іонова, Іванна Климпуш-Цинцадзе, Софія Федина та Ахтем Чийгоз) і фракції “Голос” (Ярослав Юрчишин, Наталія Піпа, Ольга Стефанишина та інші).

В свою чергу, заступниця голови фракції “Слуга народу” Євгенія Кравчук каже, що фракція мала “коректні” стосунки із ОПЗЖ і до накладення санкцій на телеканали “112 Україна”, NewsOne та ZIK. Про це вона сказала в інтерв’ю Цензор.НЕТ, коментуючи рішення РНБО щодо санкцій проти нардепа ОПЗЖ Тараса Козака і його трьох телеканалів.

“Я не можу сказати, що ми і до цього ходили з ними і, перепрошую, обнімалися. У нас із самого початку з ОПЗЖ були такі… коректні стосунки. Але коли вони починають себе так вести, як Рабінович зі своїм “зеленим фашизмом”, чи Кива – я не знаю, як пояснити цю поведінку… Є взагалі питання до якогось мінімального набору моральних і етичних якостей. До речі, після того, як ввели санкції, на каналі Росія інтерв’ю дав Козак, Кива туди включався кожен день. І після того говорити, що, мовляв, ми – патріоти?”, – каже Кравчук.

Коментуючи можливу втрату ситуативного союзника у вигляді ОПЗЖ після рішення про санкції щодо телеканалів Медведчука, Євгенія Кравчук заявила, що для проходження законопроєктів у парламенті зараз достатньо голосів монобільшості. Крім того, голосують за законопроєкти й інші фракції.

“По-перше, нагадаю, що у більшості зараз 245 народних депутатів. Тобто юридично вона має запас трошки менше 20 депутатів. Що ж стосується голосувань, то коли є повна мобілізація, ми можемо проголосувати рішення навіть своїми силами. Але я не бачу якоїсь нагальної потреби голосувати всі рішення силами монобільшості. Чому? Тому що є закони, які підтримуються різними фракціями. І за минулий рік 150 законопроєктів були підтримані конституційною більшістю. Тому точно на ОПЗЖ світ не зійшовся клином”, – вважає Кравчук.