Більшість членів Ради Безпеки підтримали проведення розслідування експертами ООН використання Росією іранських дронів проти цивільного населення та інфраструктури України.

Про це йшлося під час засідання Радбезу ООН.

Постійний представник Франції при ООН Ніколя де Рів’єр зауважив, що факти очевидні: Іран надав безпілотники Росії, яка використовує їх у своїй агресивній війні та в бомбардуваннях цивільних об’єктів.

«Ці факти, що можуть бути визнані воєнними злочинами, твердо задокументовані», – сказав він

Постачання Іраном зброї заборонене резолюцією РБ ООН 2231 від 20 липня 2015 року.

Франція вимагає, щоб Іран негайно припинив будь-яку підтримку агресивної війни, розв’язаної Росією проти України, Французький постпред закликав секретаріат ООН провести відповідне розслідування,

На закритій зустрічі членів Радбезу представник Росії зауважив, що РФ використовує власні безпілотники.

“Відтак важко зрозуміти, чому Росія не хоче, аби ми разом з експертами оглянули уламки (дронів – ред.)», – іронічно поцікавився польський постпред.

“Росія вдається до шантажу, погрожуючи розірвати відносини з ООН, якщо секретаріат не підкорятиметься її волі”, – додав дипломат.

Своєю чергою заступник постпреда Великої Британії при ООН Джеймс Каріук зауважив, що “Росію та Іран, які порушили резолюцію, схопили на гарячому, і тепер Москва вигадує аргументи, бо не може пояснити своїх діянь».

Ідею проведення розслідування під егідою ООН підтримали також США, Албанія, Ірландія, Норвегія, Гана, Мексика, ОАЕ, Кенія (тобто щонайменше 10 із 15 членів).

Іран, який постачає Росії свої безпілотники для її злочинних дій, порушує резолюцію Ради Безпеки ООН 2231 від 20 липня 2015 року. У пункті номер 4 документа зазначається, що постачання подібного озброєння потребує погодження з Радою безпеки ООН.

Моделі дронів, якими Росія вбиває мирне населення України, підпадають під категорію забороненої зброї, оскільки дальність їхнього польоту перевищує 300 кілометрів. Крім того, безпілотники Mohajer виробляє компанія Qods Aviation, яку внесено до чорного списку ООН.

У свою чергу, представники російської делегації стверджують, що ООН не повинна проводити розслідування на прохання інших членів організації.

Представник Росії Василь Небензя заявив, що інформація про іранські дрони є фейком, тому він не бачить правових підстав для проведення розслідування. Також Небензя заявив, що Росія заблокує проведення розслідування, використавши своє право вето у Раді безпеки ООН.

Представник Китаю заявив, що члени ООН повинні продовжувати переговори щодо можливого розслідування походження безпілотників, які Росія використовує у війні проти України.

“З огляду на очевидні розбіжності, члени Ради повинні продовжувати консультації для того, щоб визначити, як Секретаріат повинен виконувати свій мандат, необхідно утримуватися від поспішних дій, які підірвуть єдність Ради”, — заявив заступник Китаю.

Раніше військовий експерт Олег Жданов заявив, що Іран відкрито підтримує Росію, поставляя їй зброю всупереч усім правилам та нормам. 

“Араш” та “Маджахед” – ми їх поки що не зустрічали, поки літає тільки “Шахед”. Були поодинокі випадки появи “Араш”, але масово тільки “Шахед”. Ці дрони практично однакові, різниця тільки в тому, що “Араш” має велику за вагою головну частину – вона вчетверо важча, ніж у “Шахеда”, – пояснив Олег Жданов.

Росіяни роблять масові атаки дронами. Наприклад, напередодні територією України було запущено 46 безпілотників, з яких 38 збили сили ППО. Мета росіян – виснажити наш боєкомплект і знищити енергосистему.