Міністерство закордонних справ Росії опублікувало текст своєї реакції на відповідь США щодо так званих гарантій безпеки, які пропонувала Москва. Росія вимагає не розширювати НАТО на схід та не брати Україну до Альянсу, але Вашингтон підтримує принцип «відкритих дверей». 

У документі з 11 сторінок Росія запропонувала США виробити нове “рівняння безпеки”, у якому необхідним елементом називається проблематика ракет середньої та меншої дальності. Про це пише Комерсант.

Серед ключових положень документа – виведення всіх військ та озброєнь США із центральної, східної, південно-східної Європи та Балтії; Росія очікує від США та НАТО конкретних пропозицій щодо змісту та форм юридичної відмови Альянсу від розширення на схід.

Реакцію США і НАТО на пропозиції Москви щодо гарантій безпеки МЗС РФ розкритикував.

“Проігноровано пакетний характер російських пропозицій, з яких навмисно вибрано “зручні” теми, які, у свою чергу, “перекручені” у бік створення переваг для США та їхніх союзників. Такий підхід, як і супутня риторика американських офіційних осіб, підкріплює обґрунтовані сумніви в тому, що у Вашингтоні справді віддані виправленню ситуації в галузі євробезпеки”, — йдеться у документі.

Повідомляється, якщо США виявляться не готовими домовитися про юридично зобов’язуючі гарантії безпеки, “Росія буде змушена реагувати, у тому числі шляхом реалізації заходів військово-технічного характеру”.

Також у документі згадуються заяви Заходу у контексті кризи біля кордонів України.

“Ультимативні вимоги вивести війська з певних районів на російській території, що супроводжуються загрозами посилення санкцій, неприйнятні і підривають перспективи досягнення реальних домовленостей”, – сказано у відповіді МЗС РФ.

Представник Держдепартаменту США підтвердив отримання документа від Росії.

“Ми можемо підтвердити, що отримали відповідь від Російської Федерації. Його доставили сьогодні послу Саллівану в Москві”, — сказав він у коментарі CNN.

Нагадаємо, Росія вимагає від НАТО ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати до лав Альянсу Україну. Публічно і США, і НАТО заперечували проти таких умов. Вказуючи, що кожна країна може самостійно визначити свій шлях розвитку.

Крім того, у РФ висунули додаткові умови, що передбачають виведення військ НАТО з частини країн. Зокрема вимагають від НАТО повернутися до конфігурації 1997 року, коли до Альянсу входили 17 країн. Їхня вимога стосується зокрема Болгарії та Румунії. У НАТО теж публічно заперечили проти таких умов.

Однак, як сказав український президент, Україна обрала курс на членство в НАТО задля своєї безпеки, і тривалий час рухається в цьому напрямку.

Володимир Зеленський зауважив, що РФ зараз використовує питання НАТО як виправдання, чому її війська стоять на українських кордонах, а деякі європейські країни «підігрують їм у цьому».

«Але не потрібно перекручувати. Адже це у нас окупували території, це на наших кордонах стоїть армія», – наголосив Глава держави.