На тлі назріваючої конституційної кризи, яка все більше турбує партнерів Києва у Вашингтоні і Брюсселі, і ставить під загрозу безвізовий режим з ЄС, президент України Володимир Зеленський демонструє зростаюче прагнення боротися з хабарництвом.

Саме такі обіцянки і привели його до влади. Зокрема, зараз комедійний актор, що перетворився в відважного борця з корупцією, зайнятий відображенням того, що він назвав «атакою» на Україну і її демократичні цінності – мова йде про низку рішень Конституційного суду, які фактично зруйнували антикорупційне законодавство України, зазначає Генрі Ст. Джордж в колонці для EUreporter.

Передаємо його слова прямим текстом:

Зеленський описав протистояння з Конституційним судом як “боротьбу за душу і майбутнє нашої нації”, і дав ясно зрозуміти, що він готовий зробити рішучі кроки для продовження боротьби з корупцією і російським впливом, аж до спроби замінити весь склад Конституційного суду.

Це радикальна пропозиція є реакцією на постанову суду від 28 жовтня про скасування, серед іншого, обов’язкового і прозорого декларування активів для державних службовців, яке було важливою частиною Української антикорупційної архітектури, з такими зусиллями вибудуваної після Майдану.

Зеленський і антикорупційні активісти вважають цю постанову Конституційного суду останньою краплею в серії систематичних нападок на українські антикорупційні інститути.

На думку однодумців Зеленського, поштовх до цього рішення було дано «проросійськими політиками і депутатами, пов’язаними з впливовими олігархами, які хочуть зруйнувати відносини Києва з МВФ і ЄС».

Дійсно, хоча Зеленський і деякі з його найближчих соратників, зокрема, глава Служби безпеки Іван Баканов, дистанціювалися від олігархічних мереж і російського впливу, довгий час домінували в українській політиці, цей хід Конституційного суду нагадує про важку боротьбу, яка ще належить команді Президента, щоб позбутися від залишків корупції в системі державного управління.

Через скандальне рішення Конституційного суду, тисячі протестувальників вже вийшли на вулиці Києва, і за словами Зеленського – ця криза може призвести до кровопролиття, якщо не буде вирішено найближчим часом.

Згідно з даними, нещодавно опублікованими СБУ, у 2020 році було порушено близько 510 справ про корупцію, а 143 державних чиновника було звільнено за хабарництво. У квітні розслідування СБУ виявило «неспростовні докази» того, що генерал-майор Валерій Шайтанов збирав інформацію для російської розвідки і погодився спланувати теракти на українській території в обмін на 200 000 доларів і російський паспорт. А на початку жовтня СБУ заблокувала кілька мереж проросійських ботів, які намагалися дестабілізувати країну напередодні місцевих виборів.

Українська служба безпеки поступово завойовує довіру своїх західних колег, про що свідчить недавня зустріч Зеленського і Баканова з главою МІ-6 Річардом Муром. На зустрічі обговорювалися різні питання – від російської агресії до важливості підтримки незалежної журналістики в Україні, де ряд основних медіа-каналів і раніше контролюються олігархами.

Не схоже, що протистояння між антикорупційними активістами і судом йде на спад, – адже на черзі розгляд ряду інших звернень проросійських депутатів, і цілком ймовірно, що буде анульований Антикорупційний суд України, одне з основних досягнень Києва в боротьбі з хабарництвом.

Серйозний конфлікт інтересів суддів Конституційного суду лише підкреслив, що необхідно систематично виявляти випадки впливу на суддів з боку Москви і олігархів. Якщо така організація як СБУ, яка колись була під повним контролем Росії і корупціонерів, може перетворитися в надійного партнера для європейців завдяки новому керівнику, що не є “продуктом системи”, то і у судової влади в Україні ще є надія, як би глибоко ні вкоренилися там звичка отримувати особисту вигоду і залежати від Росії.