Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель.

Про це повідомляє прес-служба ОПУ.

Співрозмовники в День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні відзначили важливість історичної відповідальності за злочини нацизму та збереження пам’яті про людські жертви.

“Наша розмова відбувається в особливу дату. Світ має зробити все, щоб такі трагедії більше ніколи не повторювалися”, – зазначив президент України.

Меркель запросила Зеленського до Берліну, щоб обговорити низку питань двосторонніх відносин України та Німеччини та процесу мирного врегулювання на Донбасі.

Крім того, український президент підтвердив запрошення Ангелі Меркель відвідати Україну для участі в інавгураційному саміті Кримської платформи та заходах з нагоди відзначення 30-ї річниці незалежності нашої країни.

Зі свого боку Федеральний канцлер запросила главу Української держави здійснити найближчим часом візит до Берліну для обговорення.

Зазначимо, що Німеччина відчуває сором за скоєний 80 років тому напад на СРСР і не може змиритися з тим, що сьогодні Росія перекроює кордони у Європі.

Про це заявила канцлер ФРН Ангела Меркель у відеоподкасті до 80-ї річниці з моменту вторгнення вермахту до СРСР.

«Німеччина, як і весь Європейський Союз, не може погодитися з тим, що Росія порушила міжнародне право, анексувавши український півострів Крим та надавши масивну підтримку сепаратистам на Сході України, таким чином поставивши під сумнів повоєнний європейський порядок», – заявила Меркель.

Вона підкреслила, що для німців вторгнення до СРСР 22 червня 1941 року є приводом для сорому, але вони вдячні за те, що попри жахливі події війни постраждалі народи змогли примиритися з Німеччиною. Під час Другої світової війни мільйони людей втратили життя, особливо в Росії, Україні та Білорусі, а також у країнах Балтії та інших радянських республіках, сказала глава німецького уряду.

«Федеративна Республіка Німеччина визнає свою постійну відповідальність за злочини нацистського режиму. Частина цього – постійно нагадувати про те, що було. Не можна забувати, що ми в боргу перед мільйонами жертв і їхніми нащадками. З цієї відповідальності зростає і наш обов’язок працювати над миром та міжнародним порядком, заснованим на правилах», – заявила Меркель.

Вона також особливо відзначила політику президента СРСР Михайла Горбачова, яка уможливила мирне возз’єднання Німеччини в 1990 році.

Водночас Меркель підкреслила, що «німцям боляче сьогодні» через утиски громадянського суспільства в Росії, а також у Білорусі.

«Якщо мирних демонстрантів та неугодних опозиційних діячів будуть блокувати, наші відносини серйозно постраждають», – заявила канцлер.

При цьому вона висловилася за необхідність підтримувати діалог з Росією.