Проєкт резолюції МАГАТЕ, підготовлений за результатами поїздки місії на Запорізьку АЕС, закликає Росію припинити всі дії на ядерних об’єктах України. Про це пише Reuters.

Проєкт “засуджує постійні насильницькі дії Російської Федерації проти ядерних об’єктів в Україні, включаючи присутність російських військ і персоналу Росатому на Запорізькій атомній електростанції, що триває”.

Проєкт, що розповсюджується серед 35 країн, що входять до Ради керуючих, є продовженням резолюції, прийнятої на екстреному засіданні ради в березні, проти якої виступили тільки Росія та Китай.

За даними агентства, проєкт підготували Польща та Канада напередодні засідання Ради керуючих, вищого директивного органу МАГАТЕ, яке відбудеться наступного тижня.

Мета полягала в тому, щоб показати, що Росія перебуває в дипломатичній ізоляції, і чинити на неї тиск, щоб вона припинила окупацію Запорізької атомної електростанції, де, на думку МАГАТЕ, окупація та обстріл під час війни створюють ризик катастрофічних наслідків ядерної аварії.

За словами дипломатів, проєкт тексту, підготовлений від імені України, яка не є членом Ради керуючих, ще має бути офіційно представлений на щоквартальному засіданні ради наступного тижня. Потім його обговорять та проголосують.

Декілька дипломатів заявили, що оскільки формулювання схоже на березневу резолюцію, в якій “засуджується” окупація Росією України, вона, швидше за все, буде легко прийнята, і вони очікують незначних змін у її формулюванні.

У тексті міститься заклик до Росії “негайно припинити всі дії проти Запорізької АЕС та будь-яких інших ядерних об’єктів в Україні та на них, щоб компетентні органи відновили повний контроль над усіма ядерними об’єктами в межах міжнародно визнаних кордонів України”.

Нагадаємо, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) у вівторок оприлюднило звіт про радіаційну безпеку в Україні, де, зокрема, поділилося даними про візит місії на Запорізьку атомну електростанцію.

Члени місії підтвердили, що Росія розмістила “військовий персонал, транспортні засоби та обладнання в різних місцях Запорізької АЕС, зокрема кілька військових ваговозів на першому поверсі турбінних залів у енергоблоках 1 і 2”.

Також місія МАГАТЕ зафіксували присутність експертної групи “Росатома”, котра, як заявила їм російська сторона, “надає поради щодо ядерної безпеки, захищеності й дій керівництву ЗАЕС”.

“МАГАТЕ вважає, що присутність старшого технічного персоналу “Росатома” може призвести до втручання в нормальну роботу операційного керівництва та створити потенційне тертя в контексті процесу ухвалення рішень”, – зазначається у звіті.

Також згадується, що присутність росіян на ЗАЕС справила негативний вплив на український персонал станції, який перебуває в “надзвичайно стресових умовах”.

У своїх рекомендаціях МАГАТЕ закликає до негайного припинення будь-яких обстрілів станції для уникнення її подальшого пошкодження, для чого потрібна “згода всіх відповідних сторін”. При цьому не вказується, хто саме здійснює обстріли.

Фахівці організації закликали до вивезення з території ЗАЕС “усіх транспортних засобів, які можуть втручатися в роботу систем безпеки та обладнання”, а також створити належні робочі умови для персоналу.

Окрема рекомендація стосується “негайного створення зони ядерного захисту” довкола Запорізької АЕС, у чому МАГАТЕ готова посприяти.

“Ситуація в Україні є безпрецедентною. Уперше збройний конфлікт триває на території великої ядерної установки”, – підкреслюється у висновках звіту, де наголошується на загрозі потенційного ядерного конфлікту.