Президент Володимир Зеленський вважає, що актуалізація Будапештського меморандуму, який гарантував територіальну цілісність України, може посилити її переговорні позиції по Криму і Донбасу.

Про це повідомляє прес-служба Офісу президента.

У Зеленського заявили, що Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаний в Будапешті 5 грудня 1994 року, став одним з найбільш недооцінених документів, створених в бурхливих 1990-х роках на руїнах СРСР.

“Зміст цього документа полягає в тому, що Україна, відмовляючись від третього за потужністю ядерного арсеналу в тодішньому світі і, відповідно, роблячи найбільший після Другої світової війни внесок в глобальний світ і безпеку, отримала гарантії від провідних військових держав світу по непорушності своєї безпеки і існуючих кордонів “, – сказано в заяві.

В Офісі президента нагадали, що підписанти меморандуму підтвердили своє зобов’язання не використовувати проти України ядерну зброю. Також вони взяли на себе зобов’язання утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності України. Крім того, один з пунктів документа стосувався зобов’язання відповідно до принципів Заключного акту Наради з безпеки і співробітництва в Європі утримуватися від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будь-які переваги .

“Аналізуючи Будапештський меморандум, приходимо до висновку, що гарантії безпеки щодо України були порушені ще задовго до 2014 року. Наприклад, варто згадати відоме прикордонне протистояння в 2003 році в конфлікті навколо острова Тузла, що загрожувало територіальної цілісності України. Не менш небезпечними можна вважати так звані газові війни, які є проявом свідомого економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам України”, – заявили у Зеленського.

В Офісі президента вважають, що світ не відреагував належним чином на такі порушення зобов’язань одним з підписантів меморандуму, які наростали з роками, привівши в підсумку до прямої збройної агресії.

“Більш того, таке відверте ігнорування безпеки зобов’язань перед Україною поставить під сумнів для будь-якого іншого держави світу вага підписів і обіцянок представників держав-гарантів за Будапештським меморандумом. Хто тоді буде виконувати пов’язані з цим домовленості? Ігнорування зобов’язань держав-підписантів за Будапештським меморандумом перед Україною ставить під сумнів весь корпус міжнародних договорів щодо нерозповсюдження та контролю над зброєю масового ураження “, – йдеться в повідомленні.

Поетом в Офісі президента наполягають на необхідності спільної роботи інших держав-гарантів для відновлення безпеки і територіальної цілісності України.

“Хочемо підкреслити, що це не є позицією однієї з політичних команд в Україні – команди влади. Це може бути загальнонаціональною позицією, що значно сильніше. Саме тому президент Володимир Зеленський запропонував п’яте питання для загальнонаціонального опитування 25 жовтня 2020 року з Будапештським меморандумом:” Потрібно чи Україні підняти сьогодні на міжнародному рівні питання: чи всі підписанти меморандуму виконують взяті на себе зобов’язання, або ніхто? “. Нашій державі потрібен мандат від народу для того, щоб звертатися до держав-підписантів меморандуму щодо виконання їх зобов’язань”, – заявили у Зеленського .

У повідомленні також сказано, що в переговорах по ситуації в Україні були розведені кримський і донбаський кейси, а актуалізація положень Будапештського меморандуму може допомогти Києву відновити втрачені за час можливості, створивши значно міцніші переговорні позиції разом по Донецьку, Луганську і Криму.

Нагадаємо, президент Зеленський у відеозверненні заявив, що 25 жовтня на виборчих дільницях під час місцевих виборів українцям поставлять “п’ять важливих питань” про те, що “раніше у нас ніколи не питали”. Водночас Зеленський не уточнив, що саме питатимуть в українців.

Згодом, Зеленський, назвав перше з 5 питань, які збирається поставити українцям на виборчих дільницях 25 жовтня в рамках анонсованого ним “опитування”.

Так, 15 жовтня, Зеленський озвучив друге питання, яке буде при “опитуванні”. Воно стосуватиметься створення на Донбасі вільної економічної зони