Нещодавно в пресі з’явилася інформація про те, що виконуючий обов’язки міністра енергетики Юрій Вітренко, якого так наполегливо пробивав через парламент Офіс президента, написав заяву про звільнення. При цьому сам Вітренко і Міненерго це заперечують. Що відбувається і чому? Сайту “Коментарі” пояснили експерти.

На думку політтехнолога Олега Постернака, причин такої дивної ситуації навколо Вітренка кілька.

“По-перше, політична. Йдеться про обмеженість функцій в.о. міністра і нереалізованої амбіції Вітренко стати першим віце-прем’єром. У Раді для цього до досі немає голосів. Саме цей нюанс загострив відносини з прем’єром Шмигалем, що сприймає Вітренко як політичного і апаратного конкурента, що має прямий діалог з Офісом президента, — пояснює експерт. — У зв’язку з цим останньому не потрібні зайві тертя в уряді. Тому є зацікавленість в “м’якій ротації”. Як тільки знайдуть заміну, тоді можна буде опублікувати звільнення Вітренка”.

Другою причиною Олег Постернак вважає кадрову.

“У Вітренка так і не вийшло сформувати власну команду заступників в Міністерстві, налагодити взаємодію з “Нафтогазом” і “Енергоатомом”, — зазначає політтехнолог. — Третя причина — міжнародна. Діяльність Вітренка ускладнила діалог з МВФ через обмеження ціни на газ. І, можливо, його відхід ознаменує зміна формату співпраці з міжнародними кредиторами”.

Експерт Українського інституту політики Валентин Гайдай вважає, що в можливій відставці Вітренка (хоч останній її поки спростовує) лежить конфлікт інтересів.

“Причому конфлікт як в уряді, так і в Офісі президента, а також з нашими іноземними партнерами, — зазначає Валентин Гайдай. — Є думка, що в Вітренку розчарувалися на Банковій, він не зміг знайти спільну мову з прем’єром Шмигалем і з МВФ. Провали в його призначенні в Раді — тому найкраще свідчення”.

Цікавим фактом, за словами експерта, є те, що з Катару, де перебував на початку цього тижня президент України з офіційним візитом, Вітренко повернувся “своїм ходом”, а не на борту урядової делегації.

Політичний експерт Богдан Мірошников відзначає: “Ситуація з Вітренком нагадує ситуацію із жабою та гадюкою. Це боротьба групи Зеленського проти групи Коломойського”. Перші, на думку експерта, хочуть на догоду МВФ поставити людину з “Нафтогазу”, з яким у всього світу асоціюються реформи. Другі прагнуть цього не допустити, бо вважають, що в такому випадку підприємствам Коломойського закрутять гайки з пільговим паливом і знову візьмуться за “Укрнафту”.

“Насправді, особистість Вітренка, як сина одіозною соціалістки і ватниці Наталії Вітренко — вельми суперечна. Ні для кого не секрет, що саме його мама вплинула на те, де він знаходиться зараз, — зазначає Богдан Мірошников. — Тому призначать Вітренка міністром чи ні — це не більше, ніж внутрішньопартійні розбірки “слуг”. Звичайному обивателю від цього буде ні холодно, ні жарко”.