Російська делегація вдень 9 січня прибула до Швейцарії для участі в перемовинах із США щодо “гарантій безпеки”, в яких міститься серед іншого вимога Кремля про те, щоби Україна не вступала до НАТО.
Про це повідомляють ТАСС.
У складі делегації Росії присутні представники МЗС та Міноборони країни, очолює їх заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков.
Рябков зі свого боку заявив, що Москва на майбутніх консультаціях “не піде на поступки”:
“Ми не з протягнутою рукою туди їдемо, ми їдемо із чітко сформульованим завданням, яке необхідно вирішити на тих умовах, які ми сформулювали. От і все”.
У Кремлі заявили, що не очікують оптимістичних переговорів із США в Женеві.
Водночас, такі очікування щодо переговорів для Росії є реалістичними. Про це заявив заступник глави російського МЗС Сергій Рябков.
За словами чиновника Кремля, сигнали з Вашингтона і Брюсселя останніми днями нібито свідчать про те, що прогресу не буде.
“Це, звичайно, тривожний момент, тому що перед нами поставлено завдання домовитися динамічно, без пауз. Не даючи можливості колегам зі США та НАТО це все загальмувати, завантажити в нескінченні обговорення одних і тих самих сюжетів, які роками та десятиліттями вивалюються в ОБСЄ”, – сказав Рябков.
Москва наївно не планує обговорювати події у Казахстані. Мовляв, нема чого обговорювати з американцями, “це їх не стосується”.
“Вони повинні зрозуміти, що їхні спроби скрізь і в усьому бачити “руку Москви” передбачувані, вони порожні та змісту для жодних обговорень тут немає”, – заявив Рябков.
Він також нахабно зауважив, що Москва наголошувала на тому, що у події в Казахстані нібито втручалися ззовні. За його словами, саме з закордонних центрів координували так званих “терористів” та “криміналітет” у країні, які нібито негативно вплинули громадський порядок казахів. При цьому Рябков назвав Казахстан братською для Росії країною.
Нагадаємо, що у Держдепартаменті повідомили, що заступниця держсекретаря США Венді Шерман поспілкується із заступником міністра закордонних справ Росії Сергієм Рябковим ввечері 9 січня. Про це у суботу, 8 січня, повідомив високопоставлений представник Білого дому під час телефонного брифінгу.
“Про те, чи готова Росія до серйозних і чесних переговорів, ми не дізнаємося, доки не почнемо ці дискусії”, – зазначив чиновник, додавши, що сторони, ймовірно, проведуть “попередню розмову” увечері 9 січня, перш ніж перейдуть до “основної зустрічі” 10 січня.
“Ми підходимо до цих зустрічей, реалістично оцінюючи ситуацію, а не з оптимістичною налаштованістю”, – додало джерело, зазначивши, що основне завдання переговорів – вивчити ситуацію, а не дійти до чітких обіцянок.
“Нітрохи не здивуюся, якщо російські ЗМІ почнуть повідомляти, можливо, ще під час переговорів, що США пішли на всілякі поступки Росії. Це навмисна спроба внести розкол серед союзників, частково шляхом маніпуляції”, – вважають в американській адміністрації.
Шерман буде супроводжувати начальник операцій при Об’єднаному комітеті начальників штабів ЗС США генерал-лейтенант Джеймс Мінгас, Рябкова – заступник міністра оборони РФ генерал-полковник Олександр Фомін.
Сторони, зокрема, обговорюватимуть перспективи розміщення в Україні наступальних ракетних систем, а також майбутнє низки ракетних систем у Європі відповідно до Договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності (ДРСМД).
Вашингтон готовий обговорити можливість взаємних обмежень щодо масштабів військових навчань, які проводять Росія, а також США та НАТО, цитує джерело агентство AFP.
Щодо так званих “гарантій безпеки”, то Боррель чітко дав зрозуміти, що без України такі питання не вирішуватимуться.
“Обговорення України в ході переговорів із РФ щодо гарантій безпеки вимагає присутності української делегації за столом переговорів”, – про це заявив Верховний представник ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.
Як повідомлялося, 10 січня США та Росія проведуть переговори щодо України, а 12 січня вперше за два з половиною роки має відбутись засідання ради НАТО-Росія. На 13 січня запланована зустріч у форматі РФ – Організація з безпеки та співробітництва в Європі.
В Альянсі вважають, що Москва спеціально нагнітає ситуацію на кордонах з Україною, аби загроза можливого вторгнення підштовхнула НАТО до поступок. Зокрема, Росія вимагає від НАТО не приймати Україну до свого складу, про що просить Альянс зобов’язатись юридично.
31 грудня відбулися телефонні переговори президента США Джо Байдена і президента РФ Володимира Путіна. Байден закликав до деескалації конфлікту з Києвом і пообіцяв “рішучу відповідь” у випадку вторгнення російських військ на територію України. Після розмови Байден повідомив журналістам, що “ясно дав зрозуміти Путіну” про серйозні санкції, на які піде Вашингтон.