Президент України Володимир Зеленський, говорячи про лояльну позицію 45-го президента США Дональда Трампа стосовно російського лідера Володимира Путіна, заявив, що Трампу варто було б подивитися на російську війну в Україні без рожевих окулярів.
Мені здається, що він (Трамп) має на все це (війну РФ в Україні) подивитися з погляду загрози не тільки Україні. Може, для нього ми досить далеко перебуваємо, але у війні немає відстаней. Мені здається, потрібно, щоб він дивився на цю ситуацію, скажімо так, без рожевих окулярів, – заявив Зеленський в інтерв’ю Фаріду Закарії для телеканалу СNN.
При цьому він висловив упевненість у тому, що Трамп мав достатньо часу, щоб зрозуміти, хто такий Путін насправді.
Він обіймав таку високу посаду, де не можна не розуміти, хто є ціннісним опонентом твого народу. Мені здається, коли ти маєш усі сили та дані розвідки, то ти маєш розбиратися, хто такий президент Росії, чого він хоче, чого прагне і як він туди йде. І я не знаю, може йому (Трампу) це потрібно було для його внутрішньої політики, щоб показати, що він готовий знайти порозуміння із президентом Росії, – додав Зеленський.
Відповідаючи на запитання, чи непокоїться він через те, що фінансова допомога з боку США у разі, якщо республіканці отримають контроль над Палатою представників Конгресу, зменшиться чи припиниться, Зеленський висловив сподівання на те, що двопартійна підтримка України залишиться й надалі.
Я знаю і чую меседжі, що представники Республіканської партії, може таке трапитися, менше підтримуватимуть Україну. Я хочу вірити, що все-таки двопартійна підтримка України залишиться. Для нас це дуже важливо, – сказав він.
Водночас, за словами глави держави, Україна не може дати світу можливість послабити власну підтримку.
Ми воюємо. І хай мені вибачать ті чи інші політики, але ми не можемо дати можливість світу послабити підтримку для України, тому що Росія тоді зможе виграти цю боротьбу. І це стане трагедією XXI століття. І якщо якісь політичні сили даватимуть сигнали щодо ослаблення (України) або підтримки російської сторони в деяких напрямах – через бізнес інтереси тощо, ми комунікуватимемо. У такому разі ми захищатимемо гроші простих людей США. Вони мають знати, що їхні гроші витрачають на підтримку боротьби саме за такі цінності,– наголосив він.
Зеленський подякував чинному президенту США Джозефу Байдену, Адміністрації американського президента та Конгресу за підтримку України.
Раніше Дональд Трамп, який оголошував про наміри взяти участь у виборах у 2024 році, вважає, що Україна уникнула б повномасштабного вторгнення Росії, якби визнала Крим російським і відмовилася від вступу до НАТО.
Наприкінці лютого Трамп засудив вторгнення Росії в Україну і сказав, що молиться за українців, після того як вихваляв “геніальність” Путіна. Уже в травні він заявив, що Сполучені Штати мають надавати пріоритет фінансуванню безпеки шкіл перед допомогою Україні.
Наразі нові президентські амбіції Дональда Трампа є серйозним викликом для України, яка протистоїть повномасштабному вторгненню ЗС РФ. Основна проблема полягає в тому, що Київ став подразником для 45 президента США.
Експерти попереджають, що ситуація може погіршитися, якщо в листопаді “трампісти” збільшать свій вплив у Республіканській партії за підсумками виборів до Конгресу.
Він і його прихильники вважають за можливе вирішити проблему з Росією одним “великим мазком”. Якщо в його першу каденцію його серйозно стримували інститути, то у разі обрання на пост президента він постарається цю систему стримувань і противаг зруйнувати, що явно не відповідає інтересам України, – заявив інший експерт Віталій Кулик.