Перший віце-прем’єр-міністр і міністр економіки Олексій Любченко має намір впровадити кілька потенційно корупційних схем під виглядом підтримки вітчизняного виробника і посилення контролю над ринком інтернет-торгівлі, пише видання Діло.

Схеми збільшать корупційні ризики і сприятимуть тінізації цілих секторів економіки, а також розквіту контрабанди, вважають журналісти.

Видання нагадує, що сьогодні в Україні вже діє програма компенсації вартості агротехніки вітчизняного виробництва – 25% можна отримати через банк-партнер Мінагрополітики.

Однак, за даними джерел авторів в Мінекономіки, тепер мова йде про істотне розширення програми, зокрема, на іншу продукцію машинобудування, за прикладом сусідньої Білорусі, яка продає свої трактори і вантажні автомобілі також з компенсацією 15-25% із бюджету.

Журналісти вказують на кілька коруптогенних факторів цієї ініціативи:

По-перше, це тіньові схеми включення в програму виробників такої “потрібної ” продукції.

По-друге, корупційною може виявитися схема включення в процес банків-партнерів.

По-третє, навряд чи обійдеться без корупції і на стороні покупця, який напевно повинен буде пройти безліч бюрократичних процедур, щоб отримати свою компенсацію в повному обсязі і в обіцяні терміни, а за прискорення – заплатити.

Ще одна нова Мінекономіки спрямована на посилення контролю над ринком інтернет-торгівлі. Мінекономіки ініціювало проєкт закону “Про захист прав споживачів”, який має впровадити нові “дієві механізми ” щодо регулювання інтернет-торгівлі.

Згідно з документом, підприємці, які здійснюють електронні продажі, обов’язково мають розміщувати інформацію про себе як підприємство і встановлений перелік інформації про продукцію.

У законопроекті дається визначення “Електронному торговельному майданчику (маркетплейсу)” та “електронному сервіс порівняння продукції (прайс-агрегатор)”; встановлюється відповідальність за ненадання повної інформації суб’єктом господарювання для його ідентифікації.

“Чи варто говорити, що в таких формулюваннях ініціатива виглядає, як спроба наділити держорган (Держспоживслужбу) незвичайними коруптогенними повноваженнями: можливостями призначати штрафи, залякувати і просто закривати неугодні інтернет-магазини – як дрібні, так і великі. До роботи над регулюванням онлайн-торгівлі підключать Мінцифри: вже кипить робота над створенням платформи “Е-споживач” для продавців, які здійснюють господарську діяльність в інтернет-магазинах, зокрема, маркетплейсах, прайс-агрегаторах, класифайдах.

Такий сервіс дозволить ідентифікувати продавця шляхом надання йому статусу Держпродспоживслужбою “перевірений продавець”. А де “спеціальний статус” і “білі списки обраних компаній” – там обов’язково є місце корупційному інтересу чиновника, котрий ухвалює рішення”, – йдеться в матеріалі.

У Мінекономіки кажуть, що після схвалення закону Держпродспоживслужба отримає право звертатися до провайдера сайту і обмежувати доступ госпсуб’єктів, які використовують “нечесну підприємницьку практику”, порушують законодавство про захист прав споживачів і яких неможливо ідентифікувати.