Генеральний директор інвесткомпанії Dragon Capital, очільник Європейської Бізнес Асоціації Томаш Фіала вкотре закликав команду українського лідера Володимира Зеленського подивитися правді у вічі.

Експерт звернув увагу на те, що з березня поточного року політика Офісу президента пішла у зворотньому напрямку. Саме тому бізнес закликає президента та політичну силу “Слуга народу” проводити політику, обіцяну ними під час виборчої кампанії.

Томаш Фіала нагадав офіційному Києву про те, що рік тому на аналогічному заході асоціація підтримала адміністрацію президента Володимира Зеленського і позитивно оцінила темпи структурних реформ, які на той момент проводилися. З такою заявою Фіала виступив під час щорічних загальних зборів ЄБА, передає “НВ”.

“На жаль, з березня політика адміністрації пішла в зворотному напрямку. Стався відкат у боротьбі з корупцією, у питаннях верховенства права, корпоративного управління, співпраці із західними партнерами і інституціями, виріс бюджетний дефіцит і державний борг, що призведе до збільшення вартості фінансування для бізнесу, були відсторонені реформатори, які заслуговують на довіру, і посилився вплив корисливих інтересів, олігархів і проросійських сил, що підтверджується не в останню чергу недавніми рішеннями Конституційного суду. На жаль, список дуже довгий і тривожний. Ми хотіли б закликати президента і його політичну партію повернутися до політики, за допомогою якої вони були обрані понад рік тому і яка вивела Україну на правильний шлях протягом перших 10 місяців президентської адміністрації”, — наголосив очільник ЄБА.

Він додав, що є і хороші новини. Наприклад, падіння економіки України в результаті пандемії коронавірусу виявилося одним з найменш сильних в регіоні. Після падіння на 11% у другому кварталі, в третьому кварталі падіння ВВП склало 3,5%. Зараз економіка лише на 2,9% нижче рівня, який був до пандемії.

Крім того, рівень зарплат і роздрібних продажів зараз вищий, ніж до початку кризи, додав Фіала. Він зазначив, що завдяки очищенню банківського сектора, проведеному в 2014—2015 роках, Україна вперше подолала кризу без валютної кризи, населення не побігло знімати депозити і Нацбанку не довелося ліквідовувати банки.

Він також назвав кроком в правильному напрямку інтенсифікацію переговорів з МВФ останнім часом.

Нагадаємо, що Україна планувала до кінця року отримати ще два транші від МВФ по $700 млн, але тепер неясно, чи надійде хоча б один з них. Міністр фінансів Сергій Марченко визнає, що доведеться скорочувати витрати бюджету, оскільки фіскальний розрив може скласти приблизно $3,5 млрд (майже 100 млрд грн). Після розмови із Зеленським 17 листопада глава МВФ Крісталіна Георгієва заявила, що «перегляду програми має передувати повне взаєморозуміння в кроках».