У соцмережах обговорюють чергову новацію від МОЗ. Напередодні дня боротьби з туберкульозом Уляна Супрун запропонувала скасувати ще один "радянський пережиток" – флюорографію, передає Корупція.Інфо

За останній час у Супрун було багато ідей: вона скасувала талони до лікарів, медкартки дітей, атакувала перекис водню, а з квітня сказала українцям обзавестися сімейними лікарями.

Ці реформи викликали різні оцінки і дискусії. Але з флюорографією історія вийшла трохи інша: її Супрун запропонувала замінити простим анкетуванням.

По суті, МОЗ хоче відмовитися від старої і перевіреної медичної послуги. Тому нічого, окрім бажання заощадити на здоров'ї, більшість блогерів тут не побачили.

Флюорографію скасувати, хворих відправити додому

Флюорографія є застарілим методом діагностики з "радянської системи охорони здоров'я", написала Уляна Супрун в Facebook.

Характерно, що свою заяву вона зробила за кілька днів до Всесвітнього дня туберкульозу, який відзначається 24 березня.

"У нашій роботі впровадження сучасних практик медичної допомоги часто має відбуватися одночасно з руйнуванням застарілих методів. А разом з ними і міфів, породжених радянською системою охорони здоров'я. Одним з них є проведення масових флюорографічних обстежень у здорових людей з метою зупинити туберкульоз", – написала вона .

На підтримку своєї заяви в.о. міністра наводить ряд аргументів.

"По-перше, флюорографія дозволяє виявити тільки розвинені форми захворювання. На ранній стадії хвороба не призводить до змін в легенях, тому навіть якщо пацієнт вже інфікований, флюорографія цього не покаже. По-друге, флюорографічні обстеження часто проходять повз саме тих людей, хто найбільше ризикує захворіти, – пацієнтів з незабезпечених і вразливих груп населення ", – пише вона.

За словами Супрун, в Україні за рік від туберкульозу помирає 4 тисячі осіб.

"Це 11 осіб щодня. При тому, що держава закуповує необхідні ліки", – підкреслила в.о. міністра. У своєму повідомленні вона описала, як проходить діагностування туберкульозу в "цивілізованих країнах" (мабуть, вважаючи Україну "нецивілізованої").

Там, за її словами, на огляді у сімейного лікаря (або терапевта, або педіатра) пацієнт заповнює анкету, де відповідає на питання, які можуть визначити можливість захворювання.

"Якщо лікар бачить потребу – він пропонує пацієнту здати мокротиння на аналіз. Він покаже, чи є в організмі збудник хвороби, і пацієнт зможе почати лікуватися", – резюмувала Супрун.

Пізніше, 24 березня, Супрун написала пост, присвячений Всесвітньому дню боротьби з туберкульозом. Вона знову повторила слова про "скринінгу-анкеті", яка краще флюорографії, і повідомила про те, що багатьох хворих на туберкульоз перестануть тримати в лікарнях.

"Міжнародний досвід показав, що тривала госпіталізація – причина утворення у пацієнтів стійких до ліків форм хвороби. Потрібно лікувати пацієнта, а не утримувати в будівлі. Тому робимо зміни на первинному ринку, щоб пацієнти, які не несуть загрозу інфікування для оточуючих, проходили лікування амбулаторно" , – написала в.о. міністра в Facebook.


"Декомунізація в медицині"

У коментарях до "туберкульозному" посту Уляни Супрун в більшості своїй – справжня вакханалія негативу щодо міністра. На Супрун обрушилися претензії у всіх гріхах – від некомпетентності до "геноциду українців".

Знайти тих, хто висловив солідарність з ідеєю скасування флюорографії, виявилося справою непростою.

"Нарешті мрії стають реальністю, тому що до Уляни Супрун у нас були свої в дошку, але міністри-популісти, які найбільше любили американських президентів, намальованих на доларових купюрах, особливо на 100 доларових.

Вони думали про інше, а не про своє український народ, його здоров'я!

Уляна Супрун, українка з США, перший і єдиний, адекватний міністр охорони здоров'я України, який думає якраз навпаки, про здоров'я народу України, а не про особисте збагачення … До виборів Президента України ще далеко, і це моя особиста думка, але я проголосую за того кандидата в президенти, хто прогарантує, що після обрання пані Уляна залишиться на посаді міністра, і не бачу поки інших адекватних, здатних зламати ту радянську концтабірним-тюремну систему охорони …. тому що, здоров'ям там і не пахло ", – пише користувач Володимир Кулак.

"Однозначно флюорографія виявляє і не розвинені форми туберкульозу. Але на практиці близько 75% всіх випадків все одно виявляються при зверненні до лікарні. Тому утримувати таку дорогу службу, типу профілактичну, економічно недоцільно. Буржуїни це давно вирахували, ну а ми поки думаємо, що розумніші їх ", – пише Віктор Білоног.

Але більшість коментаторів обурені закликом замінити медпослуг на "соцопитування".

"Ви займаєтеся зараз руйнуванням багаторічних (стоять) напрацювань. До речі в СРСР, в 80 роки рівень захворюваності був як в розвинених країнах, а епідемія почалася якраз в період розвалу медицини. А хапатися за переробку всього і відразу – сімейна медицина, стаціонарна допомога, спеціалізована, – не створивши базу у вигляді страхової медицини, злочинно. Ви в курсі, що близько 10% паціетов не переносять стандартні схеми, це при звичайному процесі, а при стійкому – все 50%? а необережні заяви Ваші, як вищого представника медицини, непозв лительного ", – пише фтизіатр з 20-річним стажем Валерія Косовцева в коментарях до посту Супрун.

"Я б назвав це -" декомунізація в медицині ". І груди жінкам не варто перевіряти – анкета надійніше", – пише екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.

Журналіст Андрій Манчук нагадав, що такі ідеї від МОЗ звучать в розпал епідемії туберкульозу.

"Я тільки нагадаю, що в країні епідемія туберкульозу, яка вийшла з-під контролю в результаті кризи і війни. … Селфі з мольфаром вистачить для визначення діагнозу, я вважаю".

Бізнесмен Олександр Меламуд порівнює ініціативи МОЗ з ранньорадянського практиками ідеологічного шельмування "імперіалістичних" наук.

"У тлумачних словниках 30-40-х років минулого століття, виданих в СРСР, генетику називали лженаукою, а трохи пізніше кібернетику – продажною дівкою імперіалізму.

Флюорографія – лженаука, швидка допомога – продажна дівка комунізму. Хай живе майдан! "

Київський лікар Валерій Зукін наводить посилання на документ Всесвітньої організацііздравоохраненія і каже, що в ньому флюорографія названа одним з основних методів діагностики туберкульозу:

"У цьому документі ВООЗ якраз, навпаки, флюорографія (Chest X-Ray) вважається найбільш чутливим методом скринінгу. Або я чогось не розумію?".

"Ви правильно розумієте. А флюографія в післяпологовому періоді крім туберкульозу виявляла захворювання крові, наприклад, лимфогрануломатоз, – лімфовузол в середостінні, що допомогло поставити правильний діагноз і врятувати молоду жінку. Вчасно розпочате лікування врятувало їй життя", – відповідає в коментарях лікар Вероніка Квашенко.

"Лікарі, пацієнти, не мовчіть зараз! Тому що скоро будемо і онкологію виявляти через заповнення анкети", – закликає Юрій Андрєєв, медичний громадський активіст.

Інших коментаторів здивувало питання – яким чином, наприклад, безпритульні, які в головній групі ризику, зможуть обзавестися сімейним лікарем, щоб виявити у себе туберкульоз "за анкетою".

"А от цікаво, як незабезпечені і вразливі групи обзаведуться сімейними лікарями?" – цікавиться Ніно Гриценко з Києва.

Відзначимо, що на даний момент в українських містах регулярно їздять мобільні групи лікарів, які роблять флюорографію всім бажаючим.

Популярне: "Заборонили виїзд за кордон …": Більше 100 тисяч українців не зможуть покинути країну. Хто потрапить під заборону.

Ситуація з туберкульозом в Україні

Влітку 2017 року американський видання Politico назвало Україну "туберкульозної бомбою", закладеною під Європу. Найвищий відсоток захворюваності на туберкульоз припадає на Одесу – 110 випадків на 100 тисяч чоловік.

Зараз Україна – на другому місці в Європі по захворюваності на туберкульоз (з розрахунку кількості хворих на 100 000 чоловік). На першому – Росія.

З 2016 року 29 000 українців захворіли на туберкульоз, серед них – понад 800 дітей.

Серед причин високої захворюваності на туберкульоз в Україні відзначають такі:

  • поширеність ВІЛ-інфекції
  • передача збудників в пенітенціарних установах і туберкульозних диспансерах
  • несвоєчасна діагностика
  • уникнення лікування
  • поширеність штамів з множинною стійкістю до антибіотиків.

Відзначимо, що більша частина цих причин обумовлена ​​соціально-економічними факторами – простіше кажучи, бідністю. Не дивно, що епідемія цього захворювання у нас була офіційно оголошена в 1995 році – в розпал ринкових реформ – і триває досі.