В інтернеті з’явилися фото, на яких зафіксовані катастрофічні масштаби незаконної вирубки лісів в українських Карпатах.
Відзначається, що всього за рік її обсяги зросли в сім разів і досягли майже 120 тисяч кубометрів. Світлини опублікували на сторінці Dronarium Україна у Facebook і присвятили їх Всесвітньому дню боротьби з опустелюванням і засухою, який відзначався 17 червня.
“Наші Карпати, ну, як наші – номінально. Карпати давно вже освоюють заповзятливі шлунки без страху і совісті. Карпати, які лисіють з неймовірною швидкістю. Як виглядають лисі Карпати? Будь ласка, насолоджуйтеся”, – написали в підписі до фотофіксації злочинів.
Зазначимо, що українські активісти та екологи заявили, що працівники держлісництв і “чорні лісоруби”, прикриваючись документами на вирубку сухостою, знищують здорові ліси Карпат. Це може призвести до справжнього екологічного лиха.
Згодом розгорівся небувалий скандал.
“Не знаю, кому вигідно поширювати інформацію про те, що в наших Карпатах йдуть масові вирубки, це неправда”, – заперечує Степан Папарига, лісничий Говерлянського лісництва у Рахівському районі Закарпаття.
За його словами, Карпати ще й всихають: не один-два десятка дерев, а майже 19 тисяч гектарів уражених лісів у Закарпатській та Івано-Франківській областях. Здебільшого це стосується хвойної породи дерев, а однією з причин нібито називають підвищення температури повітря приблизно на один градус.
Зі свого боку активісти та екозахисники стверджують, що із санітарним вирубуванням лісу в Україні не все так чесно. Адже, пояснюють вони, прикриваючись цим видом діяльності й документами з Міністерства екології, будь-який лісгосп може незаконно рубати здоровий ліс.
“Це й роблять повним ходом, адже лісова галузь у нас наскрізь корумпована. Як ліс рубали, так і рубають. Хворими деревами лісівники прикриваються. І якщо попросити показати документи – покажуть, бо, зрозуміло, все домовлено. А знаєте, чим керуються під час рубки лісу? Вже обридлою поверхневою фразою “всихання дерев”, – розповідає українець Орест, який декілька років пропрацював в одному з лісгоспів, а тепер займається захистом лісів.
Він стверджує, що керівництво лісгоспів перекладає свою вину за вирубування лісу тільки на шкідників і глобальне потепління. Саме це зазначено в більшості дозвільних документів.
Доповнимо, що Президент України Володимир Зеленський ще у листопаді, підписав закон про заборону суцільної вирубки лісів в Карпатах.
«Цей законопроект спрямований на вдосконалення заходів щодо охорони ялицево-букових лісів на гірських схилах Карпатського регіону від суцільного вирубування як з підприємницькими, так і з оздоровчими цілями», – йдеться у пояснювальній записці документу.
Законом забороняється будь-яке суцільне вирубування дерев, зокрема й санітарні рубки. Закон відновлює мораторій на суцільну вирубку лісу у Карпатах, який діяв до 2011 року.