Експерти так і не змогли визначитися, чи була винуватиця страшного ДТП у Харкові Олена Зайцева під дією наркотиків.

У своїй роботі вони користувалися методикою для трупів, а деякі з них навіть не могли пояснити, що таке кодеїн і як він діє на організм людини. А втікачка лікар-нарколог Олена Федірко, навпаки, фактично підтвердила наркотичне сп'яніння Зайцевої. Про це розповіла адвокат рідних загиблих Лариса Матвєєва.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

"Щоб визначити стан наркотичного сп'яніння, потрібні дві умови: зовнішні ознаки і лабораторне дослідження. Лабораторні дослідження підтверджують – опіати в організмі Зайцевої були, і ці дослідження Федірко внесла у свій висновок. Що стосується зовнішніх ознак, то в акті їх також вказала Федірко – мова і рухи Зайцевої були уповільнені, звужені зіниці тощо", – каже адвокат.

Нагадаємо, Олену Федірко поліція розшукувала кілька місяців, щоб доставити в суд для допиту. Лікар в травні минулого року раптово звільнилася і зникла. Правда, коли її доставили в зал засідань, вона обурювалася, нібито спілкувалася зі слідчим у справі, але він їй нічого не говорив.

Також лікар заявила, що детально провела огляд Зайцевої. "Фактично вона спростувала заяву одного із захисників Зайцевої – Євгенія Мельниченка – про те, що Федірко сфальсифікувала акт, а сама огляду не проводила", – пояснила Матвєєва.

На суді Федірко сказала, що помітила на лобі у Зайцевої подряпину, і можливо її стан можна пояснити черепно-мозковою травмою або шоком. "Була судово-медична експертиза з приводу травм Зайцевої, вони не підтвердили жодної травми у неї. А психіатрична експертиза не виявила шоку. Якщо немає ні травми, ні шоку, то залишається тільки наркотичне сп'яніння", – вважає Матвєєва.

На суді також допитали і трьох експертів, які так і не змогли вирішити, чи була Зайцева під наркотиками. За словами адвоката Матвєєвої, один з експертів не зміг навіть відповісти на питання, що таке наркотичне сп'яніння, чи відрізняється воно від сп'яніння, викликаного ліками: "Він навіть не зміг сказати чи є наркотиком кодеїн. При цьому людина поставила свій підпис під висновками експертизи. Фактично це кримінальна відповідальність".

Другий експерт, лікар-токсиколог з 35-річним стажем, не змогла сказати суду, як впливає кодеїн на організм. "Що таке кодеїн і фінобарбетал вона знала, а ось як вони впливають на організм – ні", – дивується Лариса Матвєєва.

Третій експерт виявився зовсім не експертом, хоча і ставив свій підпис під документом. "Він сказав, що просто підпис поставив. Так і сказав, мовляв, опісочка", – каже адвокат

Судмедексперти зізналися, що не були в курсі, як проводиться експрес-тест на наявність наркотиків. За словами адвоката, експрес-смужки опускають в стакан з сечею людини. Кожна смужка розрахована на певну групу наркотиків. "У судовій практиці, якщо такий тест визначив наркотики, і це підтверджується зовнішніми ознаками (а це вже зробила Федірко), то людина визнається такою, що знаходилася в стані наркотичного сп'яніння. А експерти не знали про існування такої методики!" – дивується адвокат.

Як з'ясувалося на суді, експерти в своїй роботі використовували методику для трупів. "Вони заявили, що в своїй роботі керувалися "Порядком проведення токсикологічної експертизи". Фактично це нормативний акт, який диктує, які зразки потрібно брати і які папери заповнювати. І в додатку там пишеться, що потрібно взяти 100 гр мозку або частину м'язів, щоб визначити чи був в організмі миш'як, наприклад. Але це для трупів, а Зайцева жива. Для живих людей існує інша методика, вона так і називається "Відбір біологічних зразків у живих людей". Фахівці не можуть не знати про це", – підкреслила адвокат.

Наступне засідання планують провести у понеділок, 28 січня. Також найближчим часом захисники перейдуть до дебатів. "Якщо нічого не трапиться, ніхто не захворіє або ще щось, то вирок може бути винесений в лютому", – прогнозує Матвєєва.