В Україні в кінці червня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) №592, згідно з яким медики у всіх лікарнях, в тому числі приватних, повинні забезпечити цілодобовий доступ відвідувачів в реанімацію.

Тільки волонтери сказали переможне "ура", як проти цього рішення виступила голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець. Вона заявила, що відкритий доступ в реанімації її комітет не підтримує. Експерти впевнені, що родичі і друзі пацієнтів мають право відвідувати хворих в будь-яких палатах і тим більше бути з ними в скрутні хвилини.

Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, як в Україні виконують наказ міністерства про "відкриті реанімації" і чому частина медиків виступають проти нововведення.

"У реанімації батькам не місце"

Шість років тому семимісячний Саша потрапив в реанімацію однієї з київських лікарень із стенозуючим ларинготрахеїтом. Гортань малюка звузилася, і дитина задихалася. Маму грудничка Юлію Тишковець в реанімацію впустили всього на кілька хвилин, пояснивши, що батькам у відділенні інтенсивної терапії не місце.

"За п'ять днів, які Саша провів в реанімації, мене пустили до нього всього двічі на кілька хвилин. Це був такий шок, дитина задихається, а мені кажуть: "Ідіть додому, в реанімацію вам не можна". Я дивом не втратила молоко, ночувала під закритими дверима відділення", – розповідає Юлія.

Два рази на день жінка приносила медперсоналу памперси, зціджене грудне молоко і ліки. Через п'ять днів, коли дитину перевели з реанімації, Юлія виявила на руках і ногах малюка рани – для того, щоб малюк не заважав медикам проводити маніпуляції, його прив'язали до ліжечка. Жінка впевнена: лікарі врятували життя малюку, проте в реанімації належного догляду надати не змогли.

_____01

"Я приносила два рази на день памперси. Говорила, щоб памперси не шкодували. Він погано харчувався. Коли мене до нього пустили на кілька хвилин, а потім сказали піти, я йшла і чула нестямні крики: "Мама!". Коли дитину перевели з реанімації, у нього були стерті до крові ручки і ніжки. А попа була така червона! Шкіра була так роздратована, що навіть крем не всотувався", – згадує Юлія Тишковець.

Якби мами могли перебувати в реанімації разом з дітьми, вважає Юлія Тишковець, догляд за дитиною був би кращим, а лікування малюк б переніс легше.

Акушер-гінеколог Тетяна Попова впевнена, що родичів у реанімацію потрібно пускати не тільки до малюків, а й до дорослих пацієнтів. При цьому медик зазначає, що в палаті інтенсивної терапії може знаходитися як мінімум один з батьків – роботі медиків це не завадить.

"Якщо розумно до цього підходити, родичів потрібно пускати. З огляду на облаштування реанімації, більше однієї людини може там перебувати. Якщо до кожного пацієнта прийдуть кілька родичів, то не буде де пройти медперсоналу. Потрібно дотримуватися порядку, санепідрежим, не заважати виконанню медичних маніпуляцій. Одному родичу біля хворого можна перебувати. Ніякої проблеми в цьому немає", – каже Тетяна Попова.

Кілька років тому 27-річний Сергій помер в реанімації лікарні ім. Мечникова. Молоду людину перевели з районної Синельниківської лікарні в Дніпро, останні свої дні він провів у відділенні інтенсивної терапії.

dmn_4021_site_index

"У реанімацію нікого не пускали. Біля дверей стояла довга черга, чекали, поки вийде лікар. Лікар виходив і щось говорив, але нас ніколи не пускали. Ми просто стояли там і молилися. А тут лікар вийшов і запросив мене з молодшим сином зайти в коридор реанімації. У мене побіг холодок по спині. Ми зайшли в коридор, щоб нас не чули інші. І лікар сказав, що Сергій помер. Через хвилину нас знову відправили в коридор", – згадує мама Сергія Тетяна.

"Якби мене впустили в реанімацію, я б змогла провести з сином останні його хвилини життя. Але що зараз про це говорити?" – додає Тетяна.

Як для відвідувачів відкрили двері

Наказ МОЗ №592 зобов'язує медиків впускати в реанімацію всіх відвідувачів, а не тільки родичів. Як розповідає партнер юридичної компанії "Юбікон" Анна Зубкова, у медиків немає можливості перевіряти родинні зв'язки, саме тому в наказі йдеться про будь-яких відвідувачів. Перебувати в реанімаційній палаті можна цілодобово двом "гостям", не порушуючи спокій інших пацієнтів. Під час медичних маніпуляцій відвідувачі повинні залишати палату.

За словами Анни Зубкової, родичі можуть допомогти медичному персоналу доглядати за хворим. Крім того, нові правила дозволяють наймати цілодобову доглядальницю, яка буде знаходитися разом з хворим в реанімаційній палаті.

Незважаючи на діючий наказ, далеко не у всіх українських лікарнях відкрили "двері реанімації".

"Деякі говорять, що до них наказ ще не дійшов. Інші посилаються на якісь внутрішні розпорядження і, порушуючи наказ міністерства, не пускають відвідувачів у відділення інтенсивної терапії", – розповідає Анна Зубкова.

За словами юриста, лікарі не можуть порушувати розпорядження МОЗ. Родичам, яких не допускають до пацієнтів, Анна Зубкова рекомендує писати скаргу на ім'я головного лікаря, звертатися на гарячу лінію Міністерства охорони здоров'я і до уповноваженого з прав людини (омбудсмена).

У Харківській клінічній лікарні швидкої невідкладної допомоги ім. Мещанінова (№4) говорять, що родичі могли вільно відвідувати хворих і до наказу міністерства, але тепер охочих потрапити в реанімацію стало більше. Проте, персонал планує звернутися до головлікаря, щоб відвідувачів можна було пускати лише в певний час з урахуванням внутрішньої специфіки роботи медиків.

"Зараз я вивчаю історію хвороб новоприбулих пацієнтів, і до нас уже прориваються родичі. Вони відволікають персонал від виконання прямих обов'язків", – говорить заввідділенням інтенсивної терапії невідкладної Вікторія Ієвлева.

Крім того, за її словами, медики реанімації повинні приділяти час кожному родичу, готувати їх до того, що вони можуть побачити, адже багато хто відразу ж вриваються в палату і ледь не непритомніють від жаху.

У відділенні реанімації Дніпропетровської міської багатопрофільної клінічної лікарні №4, за словами медиків, родичів до пацієнтів пускали і раніше, а після нового наказу міністерства, обмежувати такі відвідування взагалі не будуть. "Ми накази міністерства не критикуємо, але, звісно, є складнощі і для медиків. Але ми пускаємо і пускали в реанімацію. Ніяких скарг з цього приводу від родичів або відвідувачів немає", – розповіли "Сегодня.ua" в приймальному відділенні.

ws7a5391

У той же час в Одеській обласній лікарні багато пацієнтів досі не знають про те, що міністерство дозволило пускати відвідувачів в реанімацію. Так, на дверях відділення інтенсивної терапії висить оголошення про те, що відвідування реанімації строго обмежене, а біля дверей збирається черга з родичів, які передають їжу хворим через медперсонал. У самій же лікарні запевняють, що до пацієнта можуть впустити в тому випадку, якщо немає серйозних "протипоказань".

"В індивідуальних палатах немає проблем з відвідуванням, а ось в загальних реанімаційних залах існують деякі труднощі. Наприклад, якщо комусь із хворих протипоказані візити родичів", – розповідає головний лікар Юрій Гульченко.

Київський лікар Тетяна Попова впевнена, єдине протипоказання для візиту до пацієнта – інфекційне захворювання, проте в такому випадку пацієнт повинен знаходитися не в загальному реанімаційному залі, а в інфекційній лікарні.

"Звісно, якщо відвідувач з грипом або п'яний, його можуть не пустити. А у пацієнта є протипоказання до візитів тільки в тому випадку, якщо у нього, наприклад, чума. Тобто він небезпечний для оточуючих. А взагалі подібні міркування: "Ми не пускаємо в палату, бо це протипоказано" – відмовки на периферії", – впевнена медик.

"За та проти"

Юрист Анна Зубкова пояснює, після того, як міністерство дозволило візити пацієнтів в реанімацію, всі лікарні зобов'язані надати таку можливість. Однак, МОЗ в будь-який час може видати ще один указ, який подібні візити заборонить.

Для того, щоб закріпити право відвідувати хворих у відділенні інтенсивної терапії, Верховна Рада повинна внести зміни в законодавство України про охорону здоров'я. Після цього міністерство більше не зможе обмежити відвідування реанімації.

Народний депутат Ольга Богомолець на своїй сторінці в соцмережі звернулася до медичних установ і ЗМІ з заявою про те, що парламентський комітет з питань охорони здоров'я подібне рішення не підтримує.

"Комітет охорони здоров'я свідомо, більшістю голосів не підтримав законопроект, який дозволяє відкритий доступ родичам в реанімаційні відділення для дорослих, розуміючи небезпеку для роботи і життя лікарів і здоров'я інших пацієнтів, яку може створити неконтрольований доступ не підготовлених родичів в відділення, де кожна секунда роботи лікаря на вагу золота", – написала Ольга Богомолець.

Також нардеп нагадала про ситуацію в Житомирі, коли агресивний відвідувач влаштував скандал у відділенні інтенсивної терапії та зламав ніс в.о. заввідділу В'ячеславу Мельнику. Як повідомляють місцеві ЗМІ, агресивного пацієнтові здалося, що лікарі не належним чином виконують свої обов'язки і "погано лікують" його тестя. В'ячеслав Мельник викликав поліцію, після чого чоловік зустрів його в коридорі і вдарив в обличчя.

Харківські медики також вважають, що рішення про "відкриття реанімації" створює незручності для медперсоналу.

"Доводиться витрачати багато часу, адже родичів потрібно завести, а потім випровадіть їх за двері, – каже заступник головного лікаря з хірургічної допомоги ОКБ Ірина Лодяна. – А уявіть ситуацію, коли надходить хворий з операції. У цей момент персонал повинен робити все блискавично: провезти його по реанімаційного залу до потрібного місця, перекласти на ліжко, підключити до апаратури. І коли біля одного пацієнта стоять п'ять відвідувачів, які не розуміють специфіки нашої роботи, це забирає дорогоцінний час".

Медики нарікають, що крім пацієнтів тепер їм доводиться контролювати і відвідувачів.

"Приміром, була ситуація з літньою жінкою, яка почала рухати ліжко чоловіка разом з апаратурою і мало не перевернула шафа з медикаментами. Захотілося їй, щоб чоловік дивився у вікно і добре, що медсестри вчасно втрутилися", – згадує в. о. заввідділенням інтенсивної терапії ОКБ Ірина Таранець.

У той же час прихильник нововведення Тетяна Попова впевнена, що в лікарні повинна працювати охорона, яка зможе вивести з приміщення агресивного відвідувача. Крім того, лікарям варто проводити для відвідувачів короткий інструктаж, який допоможе уникнути "перешкоди" в роботі персоналу. На даний момент законопроект, який легалізує візити в реанімацію, знаходиться на розгляді профільного комітету.

Джерело: Сегодня