Щонайменше п’ятнадцять народних депутатів України з фракції «Слуга народу» після того, як потрапили до Верховної Ради, призначили своїх родичів чи родичів з найближчого оточення президента Володимира Зеленського своїми помічниками. Деяких з них – на постійній основі, з виплатою підвищених зарплат та премій. Водночас ще кандидат в президенти Володимир Зеленський обіцяв, що у владі «нових облич» «кумівства не буде».

Про це йдеться в розслідуванні програми “Схеми” – “Сімейні цінності “слуг народу”.

Як з’ясували журналісти, помічницями на громадських засадах стали дружини братів депутатів Стефанчуків: зокрема, Марина Стефанчук, дружина першого віце-спікера Верховної Ради Руслана Стефанчука допомогає депутату Данилу Гетманцеву. Оксана Музика-Стефанчук допомагає своєму чоловікові, нардепу Миколі Стефанчуку.

Оксана Музика-Стефанчук стала помічницею свого чоловіка, нардепа Миколи Стефанчука. Микола Стефанчук, раніше розповідав, що “головне, щоб дружина і чоловік не були в прямому підпорядкуванні”, а в даному випадку “тут швидше співпраця”.

Народний депутат Людмила Буймістер призначила своїм помічником на громадських засадах свого чоловіка, а у депутатів Юрія Корявченкова ( “Юзік” з “Кварталу 95”) та Ігоря Василіва помічницями на громадських засадах стали їхні дружини.

У Олександра Санченка — помічник на громадських засадах його батько.

 

У нардепів Олександра Скічка, Миколи Кириченка, Богдана Яременка, Ігоря Копитіна помічниками є брати. Брат Копитіна згадувався на сайті парламенту також і як радник підкомітету з питань оборонної промисловості і технічної модернізації Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Комітет очолює Ігор Копитін, який заперечував факт працевлаштування брата. А через кілька днів повідомив, що звільнив брата з посади помічника.

У Георгія Мазурашу помічником на громадських засадах працює брат, з яким, як він каже, “він хрестив дітей”. Журналістам він зазначив: “Ми не вирішуємо якісь там справи – в тому контексті негативному, в якому у нас сприймається кумівство”.

Деякі з родичів нардепів стали помічниками на постійній основі, тобто отримали зарплату і премії.

Так, чоловік депутата Марини Нікітіної, якого вона призначила своїм помічником в парламенті, отримував зарплату з держбюджету протягом півроку. Згідно з документами з Верховної Ради, загалом вийшло близько 95 000 гривень. У березні 2020 року Нікітіна попросила його звільнити з цієї посади.

 

Після обрання депутатом Володимир Тимофійчук попросив призначити помічником свого родича і встановити для нього заробітну плату в 24 000 гривень. У Нацагентстві щодо запобігання корупції виявили, що депутат “діяв в умовах реального конфлікту інтересів”, тепер ця справа розглядається в Печерському району суді Києва.

Також в перший тиждень своєї роботи депутатом Максим Березін попросив призначити своєму брату як помічнику зарплату у сумі 48 000 гривень. Згодом Березін цю заяву відкликав, а в коментарі журналістам заявив, що “бути помічником на громадських засадах — не є порушенням закону”.

Народний депутат, заступник голови фракції Юрій Кисіль просив підвищення зарплати і призначення премії для свого помічника — сина першого помічника президента Сергія Шефіра.

Більшість опитаних депутатів вважають, що їхні родичі отримали посади помічників завдяки своєму професіоналізму.

Олександр Санченко, який призначив своїм помічником батька, підкреслив, що “кумівство – коли береться хтось, хто не компетентний, і просто ставиться. Ось це кумівство”. Олександр Скічко розповів, що його брат-помічник має три вищі освіти і періодично консультує його з питань економіки.

Микола Кириченко заявив, що негативно ставиться до кумівства у владі, але в призначенні свого брата своїм помічником нічого поганого не бачить: “Ну, рідний брат, ви ж самі розумієте…Він сам займається бізнесом, я не прив’язаний до нього”.

Однак, як зазначає науковий співробітник Центру східноєвропейських і міжнародних досліджень Костянтин Федоренко, “помічники отримують цю знамениту “корочку”-всюдихід, яка дозволяє їм вирішувати певні свої питання”.