На арені українській політиці знову з’явилася фігура екс-генпрокурора Юрія Луценка. Спочатку на його адресу з боку радника глави Офісу президента Михайла Подоляка полетіли докори щодо втручання в американські вибори і організації “цькування” колишнього посла США Марі Йованович. Трохи пізніше сам Луценко в ефірі “Прямого” (запис видалений із загального доступу) відповів на такі випади тим, що найбільше “дратує” Білий Дім зараз керівник ОП Андрій Єрмак.

Певний зв’язок між Луценком і Єрмаком існує. Вони обидва контактували з Руді Джуліані, адвокатом 45-го президента Штатів Дональда Трампа, який імовірно шукав із їхньою допомогою компромат на суперника — Джозефа Байдена.

“Коментарі” попросили експертів спрогнозувати, як може далі розгортатися ця історія далі, і хто, у підсумку, потрапить під удар.

На думку політолога Віктора Тарана, українська політика все більше перетворюється на шоу. Причому проблематика — зовсім не жартівлива.

“Колишній генпрокурор Луценко в рамках звинувачень у втручання в американські вибори викликає на публічну дуель главу Офісу президента Єрмака і його радника Подоляка. Постійно оприлюднюються якісь плівки, які б’ють по іміджу різних політсил, але в цілому — по державі…” — говорить експерт.

За його словами, американці будуть “дотискати” питання втручання в їхні вибори.

“Друзі із США запевняли мене, що на всіх провідних каналах активно обговорювалося питання обшуків у Джуліані, в рамках яких знайшли і деякі перетини з Луценком. І чим швидше фігуранти справи дадуть публічні пояснення, тим буде краще і для України, яка є союзником США, і для самих фігурантів”, — впевнений Віктор Таран.

Політолог попереджає, що американська феміда каратиме всіх. Але якщо росіян, котрі розглядаються як геополітичний супротивник, покарали за втручання в американські вибори в першу чергу (в тому числі санкціями), то до українців, які розглядаються як союзники, справа дійшла тільки зараз.

“Поки удари точкові — Деркач та інші. Але все видніше і слід високопоставлених осіб. Американці розуміють, що покарати б треба. Але, як дитину, — сильно не можна, інакше можна нашкодити майбутнім відносинам. І тут дилема. Потрібно посварити, зробити “атата”. При цьому сильно відшмагати союзника не можна, а залишати все просто так — теж. Можливо, будуть вибирати, кого сильніше “бити” — представників команди Порошенка або Зеленського. Але “бити” будуть точно”, — попереджає політолог.

Експерт Українського інституту політики Микола Спиридонов не виключає, що ми бачимо зараз якісь передвиборчі рухи.

“У команді Зеленського вже серйозно думають про президентські вибори, на яких, можливо, буде ні на кого спертися. Тому що в рамках деолігархізації, схоже, навіть з Ахметовим “горщики побили”, — каже фахівець.

На це, на його думку, вказує навіть тональність каналу “Україна 24”, яка демонструє, що Ахметов не в захваті від Офісу президента. Незрозумілими називає Спиридонов і відносини Зеленського з Ігорем Коломойським.

“Рейтинг падає і буде падати, як у попередніх президентів, — прогнозує експерт. — Виходить, єдиний шанс для Зеленського залишитися в кріслі — заручитися підтримкою США. Не гарантії, але якийсь шанс. Відповідно, конкурентом в цьому напрямку йому є Порошенко, який залишається для частини американських еліт “своїм сучим сином”. І б’ючи по Луценку, досить прямо вдарили і по Порошенку”.

Метою боротьби фахівець називає підготовку до президентських виборів (а, можливо, і дострокових парламентських), а також боротьбу за американський вплив.

“Є побоювання, що “сивочолий гетьман” заручиться підтримкою і піде на президентські вибори, — каже Микола Спиридонов. — А в Штатах, схоже, не знають, на кого робити ставку. Порошенко став частково токсичний у зв’язку із багатьма скандалами. З іншого боку — ніхто не знає, чи будуть кращі варіанти”.