Система е-декларування нарешті запрацювала повною мірою. На порталі Єдиного державного реєстру електронних декларацій з’явилися перші декларації державних службовців — як ті, що були подані в період тестової експлуатації, так і нові, внесені вже у вересні, пише газета "Експрес". Переглянути їх можна за адресою public.nazk.gov.ua. 

Синхронно Громадський люстраційний комітет запустив сервіс lku.org.ua/declaration, через який українці можуть надсилати інформацію про незадеклароване майно, бізнес та статки чиновників. 

Докладніше — у нашій розмові із головою ради Громадського люстраційного комітету Олександрою Дрік. 

— З якою метою ви запустили сервіс для перевірки декларацій? 

— Хочемо активізувати процес позбавлення держави від корупціонерів у владі, залучивши якомога більше пересічних українців до виявлення невідповідностей у деклараціях чиновників. Таким чином ми забезпечимо громадський контроль за виконанням антикорупційного законодавства. Для того, щоб людям легше було розібратися, ми покроково розписали, як перевіряти інформацію з декларацій у відкритих реєстрах 

— реєстрі нерухомості, реєстрі транспортних засобів, реєстрі юридичних осіб та публічній кадастровій карті. 

— Як це виглядатиме на практиці? 

— Припустімо, людина знає, що якийсь чиновник, ймовірно, є корупціонером. На сайті public.nazk.gov.ua вона шукає його декларацію і бачить, що, до прикладу, там у нього записана лише квартира, тоді як насправді він проживає у приватному будинку. Далі вона дивиться реєстр нерухомості, щоби перевірити, чи цей будинок записаний на нього чи на когось з родичів. Надсилає інформацію про це нам, заповнивши спеціальну електронну форму на сайті. Якщо є докази, їх також потрібно надати. 

— А про які докази мова? 

— Найпопулярніший варіант 

— фотографія чиновника біля будинку, в якому він реально живе, чи в авто, яким користується, але не задекларував. Якщо йдеться, до прикладу, про незадекларований бізнес, то можна надати витяг із реєстру юридичних осіб. 

— Звернення анонімні? 

— В електронній формі на нашому сайті ми просимо людей залишати свої контактні дані, хоча вони ніде не публікуються. Річ у тому, що нам,  можливо, буде потрібно щось уточнити, підтвердити, розширити інформацію. Але якщо людина принципово хоче зберегти свою анонімність, то в такому разі можна написати листа на електронну пошту [email protected], повідомивши інформацію про нечистого на руку держслужбовця. 

— Якими будуть ваші наступні кроки? 

— Усі звернення громадян перевірятимуть наші юристи. Якщо інформація підтвердиться, ми звертатимемося до Національного агентства із питань запобігання корупції або, якщо йдеться про топ-чиновників, до Національного антикорупційного бюро, а вже вони проводитимуть фінальне розслідування. Якщо підозри підтвердяться остаточно, за брехню у деклараціях нерадиві чиновники можуть отримати до двох років позбавлення волі.