Недільний вечір додав чергових негативних емоцій українським телеглядачам – їм знову плюнули в обличчя. Цього разу – кадровими російськими військовими. І не простими, а з Донбасу

У тієї частини українського суспільства, яка ще продовжує дивитися телевізор, у неділю ввечері був культурний шок. На телеканалі "СТБ" в передачі "Битва екстрасенсів" показали російських військових. Уже сам цей факт є, м'яко кажучи, дивним – на третьому році війни на Донбасі. Але якби ж то цим обмежилося…

Втім, СТБшники, як могли, намагалися пом'якшити удар по нервах українців. Наприклад, в українській версії передачі – на відміну від російської – був вирізаний момент, в якому російський військовий на камеру зізнається, що екстрасенс правий щодо його недавнього перебування в Україні. Ба більше – він додає, що "служив там". Добровольці, як відомо, не служать – тож мова безперечно йшла про кадрову російську армію, передає Корупція.Інфо

Як все-таки цікаво розвиваються події. Спочатку на Росії ховали своїх кримських окупантів – мовляв, нічого не знаємо, просто "вєжлівиє люді", форму у Воєнторзі купили і таке інше. Далі придумали байку, в яку багато хто вірить – про плем'я "ихтамнетов", які по факту воюють на Донбасі, а формально своєю країною не визнаються. І так поступово, що в Криму, що тепер і на Донбасі – все це проявляється, відкривається і не приховується. А російські та проросійські українські ватники, мабуть, і не розуміють, наскільки їх водять за носа. Їм же буквально вчора з усіх дірок кричали, що в Україні – громадянська війна. А тепер отак спокійно, на камеру – "Украина", "да, я служил там". Ніби це  вже в порядку речей. Втім, може, на Росії воно так і є.

Але те, що відбувається на Росії, нас мало хвилює. За великим рахунком, єдине, що нас може хвилювати – це дата остаточно розпаду Російської імперії (як би вона в цей конкретний період часу не називалася) на Московію та нові держави. Та тут історія напряму зачепила Україну. На українському телеканалі показують російських військових. І ще й намагаються приховати, що як мінімум один із них воював на Донбасі.

Звісно, намагання ці були недолугими і безглуздими – відеокадри, як і рукописи, не горять. Але вони це робили. І пустили в ефір, і вирізали шматок про Україну. Не знаю, чи потрібно коментувати це цинічне українськофобське нахабство… Хіба що можна згадати, що СТБ належить людині, яка буквально пару тижнів тому зі сторінок американської преси закликала по суті здатися на милість кремлівського карлика – віддати Крим формально, віддати Донбас фактично (погодитися на вибори за російською формулою). Отже – всі ці "ихтамнеты" на українських телеекранах, це не збіг, а спланована акція? Не знаю. Та спробуйте переконати обурених людей, що це саме випадковість. Навряд чи у вас щось вийде.

Отаке воно, "українське" телебачення. Ідеально показове – для тих, хто вірить у Діда Мороза, снігову людину та власників телеканалів, які добровільно погодяться на українізацію. Зайвий раз переконуємося, що тільки цілеспрямова і жорстка (а подекуди і жорстока – бо боротьба йде не на життя, а на смерть; смерть країни, вибачте за пафос) – державна політика змінить український телепростір.

До речі, про державну політику. Знаєте, кому в цій ситуації найгірше? Нацраді з питань телебачення та радіомовлення. Вони ж бо кілька днів тому виглядали такими епічними героями – і "Телеклуб" на три місяці забанили, і "Дождь" назавжди відключили. Ну прямо страшні борці за Україну. А тут СТБ таку свиню підклало.

Чому свиню? Та тому, що реагувати ж доведеться. Вже є заяви від різних ЗМІ про звернення до Нацради за коментарями, про вимогу покарати знахабнілий телеканал. Як тут замовчати цю справу… І реакція в стилі "у него строгого с предупреждением нет" – теж суспільство не задовольнить. Воно, суспільство, вимагатиме крові. В смислі переносному, але цілком реальної. А от ви, наприклад, вірите в те, що ця Нацрада здатна на якісь серйозні кроки щодо СТБ? Я – ні. Максимум – накладуть штраф, який пану Пінчуку, як слону дробинка. (Дай Боже, щоб я помилявся, але підстав для цього, на жаль…)

Одним словом, тиждень в медіапросторі розпочнеться весело. А от чи продуктивно – життя покаже. Воно, життя, взагалі багато чого показує. От сьогодні остаточно показало здоровенне свиняче рило, яке виглядало з-під красивої телевізійної маски. Уже плюс. І для когось, можливо, цей ефір таки відкриє очі на сучасне українське телебачення.