Президент Чехії Мілош Земан перебуває у лікарні. Через погіршення стану здоров’я він потрапив туди фактично одразу після парламентських виборів, які відбулися 8 – 9 жовтня.

Як нові вибори вплинуть на Росію, як сформується коаліція та хто очолить Уряд, а також чому сенат може позбавити повноважень президента та які справи розслідує поліція Чехії – йдеться в матеріалі 24 каналу.

Хто сформує коаліцію?

Після виборів 77-річний Земан устиг зустрітися з чинним прем’єр-міністром Андрієм Бабішем і заявив, що готовий доручити йому формування уряду попри те, що перемогла коаліція опозиційних партій.

Так, після виборів більшість у парламенті отримала опозиція – союз “Разом” трьох ліберальних партій: громадянських демократів, християнських демократів і ТОП 09 на чолі з Петером Фіалою. Тому шанси домовитися про новий Уряд більші в партії, яка перемогла за відсотками.

Вони отримали 27,79% голосів. На другому місці опинився блок чинного прем’єр-міністра ANO, який набрав 27,02%. Попри відсотки голосів, депутатів у новому парламенті в ANO буде більше, ніж у переможця виборів: 72 проти 71 депутата союзу “Разом”. Тому президент Чехії Мілош Земан міг би доручити й Бабішу формувати Кабінет міністрів. Позаяк, згідно з чеським законом, саме президент країни ухвалює рішення про те, кому довірити цю задачу після парламентських виборів.

Росія втратила “найсильніший голос”

Давид Стулік зазначив, що це дійсно велика втрата для Російської Федерації, що їх близький союзник – Комуністична партія – не пройшла у парламент, оскільки це був “найсильніший голос для кремлівських наративів”.

Однак російського курсу в Чехії не було. В Україні ви часто чули про проросійські та антиукраїнські вислови президента Земана, але навіть попередній Уряд чітко підтримував політику щодо України та санкції проти РФ,– додав Стулік.

Єдине, що було раніше – це те, що Уряд прем’єра Бабіша часто підтримувався в парламенті Комуністичною партією. Тому Кабінет міністрів декілька разів був змушений робити поступки комуністам, тобто Кремлю.

Наприклад, коли це стосувалося державного бюджету і фінансування чеської армії, яка входить в НАТО. Однак, каже експерт, цього вже більше не буде, адже нова коаліція і новий Уряд ніяким чином не буде залежний від цих проросійських сил.

На думку експерта, політичної кризи у Чехії точно не буде, бо якщо діяти згідно з Конституцією, то буде сформований Уряд, який матиме більшість у парламенті.

Це Уряд, який буде складатися з двох опозиційних блоків на чолі з майбутнім прем’єр-міністром. Єдине ускладнення, яке зараз є – це те, що президент, який призначає прем’єр-міністра, зараз перебуває у лікарні, й лікарі сказали, що його стан здоров’я йому не дозволяє виконувати свої конституційні обов’язки.

Що саме зі здоров’ям президента – громадськості не повідомляють. Спершу його прихильники заявляли, що це ніяк не зашкодить виконувати його конституційні обов’язки.

Однак згодом спікер сенату (верхньої палати парламенту) Чехії Мілош Вистрчіл поставив під сумнів можливість госпіталізованого президента керувати державою.

За словами Вистрчіла, парламент повинен обговорити можливість застосування конституційних механізмів для позбавлення Земана президентських повноважень.

Зазначимо, що поліція Чехії також почала розслідування щодо керівництва президентської адміністрації у зв’язку з можливими порушеннями в інформуванні громадськості про стан здоров’я глави держави.