Один з реальних лідерів і спонсорів партії Свобода – про ворогів, союзників, годинник Rolex і дні народження коневода Онищенко

Народний депутат минулого скликання Ігор Кривецький – мабуть, сама цікава фігура в партії Свобода. Він не ходить на політичні ток-шоу, не б'є директорів телекомпаній і взагалі не світиться в політичних розборках. Його називають сірим кардиналом, головним спонсором партії, ключовим сполучною ланкою між націоналістами і зовнішнім світом, повним спокус. Офіційний статус доларового мільйонера додатково до непублічності тільки додають чуток, пов'язаних з його ім'ям. Кривецький призначив в одному з найдорожчих столичних ресторанів, один із залів якого був закритий під час розмови, передає Корупція.Інфо

– Свобода сьогодні в опозиції. Можете озвучити: в опозиції до кого і до чого? І чим відрізняється перебування в опозиції до режиму Януковича від того ж стану по відношенню до Порошенка?

– І я особисто та партія "Свобода" сьогодні перебуваємо в опозиції і до президента, і до уряду і до більшості у Верховній Раді. І як можна бути в опозиції до цієї більшості, якщо за фактом воно складається, в тому числі, і з колишніх членів Партії регіонів? В опозиції завжди однаково складно. Головне – бути у правильній позиції до свого народу.

– Тобто, між Порошенком і Януковичем немає різниці, чи ви її не відчуваєте?

– Для мене протистояння з режимом Януковича було відкритою війною, на якій зрозуміло де ворог. Сьогодні ж ніби всі друзі і всі стояли поруч на Майдані, а країна знищується.

– Сьогодні опозицією себе називають багато партій – Оппоблок, Батьківщина, РПЛ, Свобода, і це тільки ті, хто представлений у парламенті. Разом з тим, не дивлячись на всю широту опозиції, її неоднорідність свідчить про неможливість об'єднатися проти влади, хоч би як це було у 2012 році. Так це чи ні? І чи ведуться переговори про таке об'єднання?

– Перспективи об'єднання завжди є, але важливо з ким об'єднуватися. І ще важливіше – вірити тим, з ким ти об'єднуєшся. Але потрібно діяти активно. Тому що після Революції Гідності, яка, я впевнений, не завершена, до влади на крові прийшли люди, які нічого позитивного не зробили за цей час. Тому у людей сьогодні колосальне розчарування владою і запит на зміни.

Проблема в тому, що не всі, хто називає себе опозицією, є такими насправді. Давайте подивимося на їх реальні дії, і на те, як вони розходяться зі словами та обіцянками. Хотілося б, щоб товариства перестав слухати і початок аналізувати конкретні дії політиків.

7b5be072065682d20fc716e7f0b1c066

– Наведіть приклади таких розбіжностей.

– Ну, коли дехто таврує ганьбою бюджет на майбутній рік, а в останній момент голосує за нього з надуманих причин. Або коли інші голосують разом з більшістю за підняття зарплати депутатам, а потім вибачаються це як нібито за непорозуміння, але рішення вже прийнято.

– Це ви зараз говорили про фракціях Ляшко і Тимошенко.

– Кожен сам дізнається, я не хочу називати прізвищ. Брехунів і непослідовних багато. Крім Свободи ви не знайдете жодної політичної сили, у якої слова не розходилися б з ділом.

– Вас називають головним комунікатором від Волі з іншими партіями та органами влади. З ким і з яких питань ви ведете переговори?

– Я оптиміст і завжди хочу, щоб українці об'єднувалися навколо чогось хорошого. Я йду на контакт з багатьма людьми, якщо вважаю, що в той чи інший момент вони можуть допомогти Україні. 
– Які зараз комунікації всередині опозиції?

– Розмови ведуться, розкрити їх я зможу тільки тоді, коли у різних опозиційних партій буде конкретна загальна позиції, мета та алгоритм спільної боротьби проти влади. Поки такої картини, на жаль, немає.

503e5fe27f23c4feaa7edfc6d4d3fc9e

– У Оппоблоке з ким контактуєте?

– Там – ні з ким. Причому з Оппоблоком не контактую ні я, ні хто-небудь інший з Волі. Зустрічалися з Ляшком, з керівництвом Батьківщини, включаючи Тимошенко. Але розмови – це одне, а хотілося б, щоб партнери виконували свої обіцянки і дотримувалися домовленостей. Тому про якусь конкретику поки говорити рано. У Свободи є великий негативний досвід зрад з боку партнерів – хоча б після Майдану, коли влада розгорнула цілеспрямовану кампанію з дискредитації нашої.

– Як ви оцінюєте роль і вплив в українській політиці Сергія Льовочкіна?

– Давайте оцінимо роботу Опозиційного блоку, де Сергій Льовочкін акціонер. За впливом Опозиційного блоку ми розуміємо вплив Льовочкіна. Коли говоримо про главу Адміністрації президента, розуміємо вплив Льовочкіна.

Пам'ятаєте, ми говорили про захоплення Інтера, тому що нас не пускали перед виборами? Вони розуміли, що може бути захоплення, і тільки тоді почали запрошувати. Не тільки нас, а всі політичні сили. Жодних стосунків з Ним ні у мене, ні у партії не було, і немає.

– Наскільки змінився характер, джерела та сума фінансування партії Свобода порівняно 2012 роком?

– Змінилося, оскільки потреби людей змінилися. Більше коштів йде на АТО і всі розуміють, що це правильно. Якщо є можливість заощадити і відправити кошти туди, то всі ці роблять. Це без пафосу. Робота з членами партії покращилася. 
Я завжди рекламую Свободу, оскільки я вірю в неї. Навіть зараз, не плануючи бути у Верховній Раді, я буду на Свободі. Ви знайдете хоч одну партію, яка відмовилася від усього і вийшла з Верховної Ради?

– Що значить, вийшла з Верховної Ради?

– Ми вийшли з коаліції і перевибори в парламент були оголошені завдяки нам.

– Як оцінюєте, чесно програли в 2014-му або вас зарізали?

– Всі екзит-поли показували нам 6,4%, а виявилося 4,8%. Як це чесно? Знаєте, яка була технологія? Знищення наших бюлетенів. Це просто: взяти ручку і поставити ще один значок. Для того, щоб ми не пройшли, треба було знищити один бюлетень на дільниці.

– У вас офіційно працівники оформлені партії на місцях?

– По-різному. Ми ідеологічна партія. Якщо хочеш щось змінити в країні, то принеси в партію. Якщо є можливість. Якщо ні, то ми повинні допомогти своєму однопартійцю і виплачувати зарплату.

– Як і за рахунок чого Свобода буде намагатися повернутися до парламенту фракцією? У чому акценти такої партійної роботи і підготовки до виборів?

– Наша мета не повернутися в парламент, а змінити життя України на краще.

– Це зрозуміло, але присутність в Раді – важливий інструмент для будь-якої партії.

– Нам потрібно, щоб українці стали більш свідомими, політично грамотними і перестали вірити популістам. Над цим ми і працюємо – кожен на своєму місці – в парламенті, місцевих органах влади та на вулицях. Свобода – це не проект, а ідеологічна партія, якій 25 років. Ми ведемо щоденну роботу, в тому числі і просвітницьку, з реальними людьми. Коли люди почнуть аналізувати, перестануть вірити врунам і будуть розбиратися в процесах, Свобода знову повернеться в парламент і ще більшою фракцією, ніж була в минулому скликанні.

– За вашою логікою виходить, що українці були дуже розумними в 2012 році, коли дали 10% Свободу на парламентських виборах, а потім різко подурнішали, коли в 2015-му залишили вашу партію за бортом Ради.

– Просто люди повірили брехні, яким облили Свободу вчорашні партнери по Майдану. Нас знищували ті, хто стояв на сцені Майдану. Тому що вони зрозуміли, що це Свобода дала імпульс реальної боротьби проти Януковича. Свобода, маючи всього 37 осіб у парламенті, знищила Партію регіонів. До приходу Свободи в Раду ці опозиціонери, хоч їх було більше сотні, були ніким і ніякої небезпеки не представляли для режиму. Революція Гідності, я впевнений, що почалася з приходом до парламенту партії "Свобода".

Ми поставили загальний тон національній боротьбі, хоча ті ж, хто сьогодні каже "Слава Україні! – Героям Слава!" називали нас фашистами. Ми першими почали боротися з кнопкодавством і змусили депутатів говорити українською мовою у стінах парламенту, і з нами не могли не рахуватися. Тому й ненавиділи, в тому числі, й так звані партнери, тому що насправді, як ми бачимо, вони не хотіли змін, а хотіли змінити собою Партію регіонів і при цьому бути такими ж, як соратники Януковича. Тому і зробили все, щоб прибрати Свободу з парламенту. Подивіться на новий скликання та проаналізуйте хоча б, у кого у фракції скільки кнопкодавів. Свобода б не дозволила так порушувати регламент, як він порушується зараз, ми взагалі були найбільш дисциплінованою фракцією. Ну, тепер брехуни і зрадники себе проявили, люди бачать, як поводяться депутати і на наступних виборах їх буде складніше обдурити.

– Падіння рейтингу Свободи ви називаєте результатом чорного піару і сприйнятливістю до нього українців. У той же час ваші представники в органах виконавчої влади (Махніцький, Мохник, Швайка, Тенюх), м'яко кажучи, не показали чудеса ефективності, і люди це також бачили. До речі, Махніцький взагалі відразу відійшов від Волі і багато чого неприємного говорив особисто про вас.

– Що він про мене казав?

– Що ви "рекомендували" певних людей призначень в органи прокуратури, тобто, впливали на процес. Це є в інтерв'ю Махніцького Українській правді.

– Це неправда, ви можете про це спитати особисто у Махніцького. Так, як партієць я спілкувався з Махницким, але ніякого впливу не чинив. Знайдіть хоч одну людину, яка була б, що називається "людиною Кривецкого", або призначений за моєю рекомендацією. У прокуратурі немає і не було жодної людини, який був би пов'язаний зі мною – там немає моїх друзів, кумів чи одногрупників. 
Читайте також: Махніцький: Бездіяльність прокуратури мені здається дуже дивною

Більш того під час роботи Махніцького на посади ми, як партія, "шкуру з нього знімали". Але, до речі, тепер, аналізуючи роботу ГПУ за весь період після Майдану я можу з упевненістю сказати, що Махніцький за три місяці зробив більше, ніж всі прокурори за весь час.

– Серйозна заява. Багато хто, навпаки,говорять, що саме Махніцький втратив дуже важливе перше час для оперативного розслідування по Майдану і покарання винних.

Олександр Некращук

Роман Чернишев