В Україну чартерним рейсом, незважаючи на карантин, прилетіла ексглава Національної поліції України Хатія Деканоїдзе.

За даними OBOZREVATEL, голова Виконавчого комітету реформ Міхеїл Саакашвілі лобіює її призначення на посаду керівниці української митниці.

За даними джерел, глава держави поки думає та ще не ухвалив остаточного рішення. Також стало відомо, що після прибуття в Україну Деканоїдзе зібрала всіх своїх колишніх колег і однодумців: починаючи від ексзаступниці голови Одеської ОДА Юлії Марушевської і закінчуючи представниками поліції.

Нагадаємо, що після повернення до Грузії Деканоїдзе зайнялася активною політичною діяльністю та збиралася брати участь у парламентських виборах там.

Отже, вона мала відмовитися від українського громадянства. Згідно з офіційними даними, 12 квітня 2017 року ексглава Нацполіції була відновлена в громадянстві Грузії.

Однак отримати подвійне громадянство з Грузією, зберігши свій український паспорт, їй би не вдалося. Адже обидві держави в разі прийняття до громадянства автоматично припиняють дію другого паспорта.

До слова, сама політик вважає, що випадки застосування насильства в українській поліції відбуваються через провалення реформи. Як спеціаліст у сфері МВС, вона б цілком могла взятися за очільництво української митниці.

“Я не знаю деталей, але коли такі випадки трапляються, то виникає багато запитань до того, що відбувається в системі. Чому? Тому що коли ми почали реформувати патрульну поліцію, це була перша хвиля реформ. І це була дуже відкрита реформа.

Коли ми скасували ДАІ і почали реформу патрульної поліції, коли ми набрали 99% нових людей, це, я гадаю, вдалося. Але після першої хвилі, реформи патрульної поліції, більше нічого не було. Я думаю, що якщо не до кінця довести реформу поліції, то… Я не хочу казати, що такі жахливі випадки знову будуть, але, я думаю, що в українському суспільстві виникне багато питань”, – сказала Деканоїдзе.

На її думку, патрульна поліція в Україні таки стала новою поліцією, і це була перша реформа в Україні після Революції гідності, “яку реально відчули люди”.

“Я не хочу сказати, що ми втратили момент… Я кажу “ми”, бо відчуваю себе наполовину українкою. Але Україна втратила дуже багато часу. Треба було реформувати поліцію до кінця – не лише патрульну, а й кримінальну. Кримінальна поліція – це найважливіше. Адже вона була замішана в корупції, у рекеті, у випадках, коли реально йшла проти суспільства. І вийшло, що поліцейські уявляють собі, що працюють чесно, але стара система повертається. Постійно! Совкова система нікуди не поділася”, – сказала Деканоїдзе.

Щоб ситуація змінилася, потрібно “прибрати всю верхівку”, вважає вона.

“Для того, щоб вигнати совкову систему із правозахисної системи, як ми це проходили у Грузії, треба прибрати всю верхівку, у якій існує таке ставлення, що система прикриває своїх, не хоче реформуватися, демонструє фасадні реформи”, – зазначила колишня керівниця відомства.