Монетизація субсидій на житлокомпослуги може початися на дев'ять місяців раніше запланованого – вже з квітня цього року, а не з січня 2019-го. Про це повідомляє прес-служба Мінфіну, передає Корупція.Інфо

Видача держдопомоги від держави живими грошима на руки субсідіантам, а не постачальникам послуг поки буде частковою – тільки за обслуговування будинків та прибудинкової території та вивезення сміття.

Усе інше, як і зараз, отримають постачальники тепла, води, газу, електроенергії. Правда, проект постанови про зміну порядку субсидування ще не прийнятий, але прем'єр Володимир Гройсман пообіцяв розглянути документ на засіданні уряду в найближчі дні.

Зміни
Як роз'яснили нам у прес-службі Мінфіну, мета монетизації – впровадження прозорих і своєчасних розрахунків між постачальниками послуг та їх споживачами. Держдопомогу субсідіанти отримуватимуть за фактом споживання, тоді як зараз субсидія виплачується в повному обсязі, відповідно до соцнорм, а це не сприяє економії води, тепла, газу, електроенергії.

"Субсидії населенню на оплату утримання будинків і вивезення сміття перерахують на особистий рахунок одержувача в банку або виплатять через відділення "Укрпошти", – уточнили в Мінфіні. – За їх нарахування відповідає підрозділ Мінсоцполітики за місцем реєстрації субсідіанта. Там же його повинні повідомити про те, що потрібно написати заяву про видачу держдопомоги грошима, вказавши спосіб отримання. Тим, хто заяву не напише, субсидії грошима не виплатять".

У Мінфіні не змогли відповісти, чи залишиться держдопомога у тих, кому вона призначена. У Мінсоцполітики зміни поки не коментують, мовляв, треба дочекатися прийняття постанови і доопрацювати підзаконні акти.

Експерти
Фахівці в сфері ЖКГ обережно оцінюють можливість заміни субсидій грошима вже з 1 квітня. Так, консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький сказав нам, що, поки не буде створено єдиний держреєстр одержувачів субсидій, говорити про монетизацію рано.

Популярне: "Петя, дай цукерку!": Тільки погляньте, яким Порошенко був у дитинстві. Приголомшливі факти про президента

"З січня насилу працює механізм переходу від взаємозаліку боргів до оплати компослуг на рівні держава – постачальник послуг, – говорить Левицький. – Наприклад, підприємства ЖКГ не можуть ідентифікувати субсідіантів, бо дані про них є тільки у Мінсоцполітики, але відомство не має права їх передавати – забороняє закон про захист персональних даних. Механізм Мінфіну, який вступив в силу з 1 січня 2018 р дуже складний, тому його потрібно міняти. Це – перший крок. Але не факт, що з квітня він буде зроблений".

ЖКГ-експерт Андрій Никончук уточнив, що новий порядок спростить розрахунки між ОСББ та його мешканцями:

"Оплата за утримання будинків і вивезення сміття однакова з місяця в місяць, тому її монетизувати найпростіше. Люди отримають живі гроші і розрахуються з ОСББ. Головні проблеми – швидко створити єдиний електронний реєстр одержувачів субсидій, щоб контролювати, куди пішли гроші і забезпечити відкриття рахунків. Якщо це будуть окремі "субсидійні" рахунки, а не вже діючі, припустимо, пенсійні, то в банках з'являться величезні черги. І вже очевидно, що черги будуть у відділеннях Мінсоцполітики – з тих, хто прийде писати заяви".

Є борг — немає грошей
Експерти відзначають, що Мінфіном не прописаний контроль витрати людьми грошей на субсидії.

"Людина захворіла і витратила субсидію на ліки, за квартиру платити вже нічим, утворився борг – як бути в цьому випадку?" – запитує Левицький.

У Мінсоцполітики нагадують: зараз, якщо субсідіант протягом двох місяців не оплачує свою частину квартплати, його позбавляють субсидії. Швидше за все, цей механізм збережеться.