субсидії-корупція

Минулого тижня, 17 березня, було оприлюднено постанову Кабміну № 106, яким вводиться нова система нарахування субсидій населенню.


Міністр соціальної політики Павло Розенко вже охрестив нову систему субсидій «революційної» і пообіцяв, що запущена вона буде в травні, коли люди отримають платіжки, складені за новими тарифами. Крім того, міністр розповів, що Верховна рада виділила на субсидії додаткові 13 млрд грн, що дозволить допомогти 4-5 млн домогосподарств. Тобто, як і припускалося, підвищення тарифів відповідно до вимог МВФ не тільки вдарить по населенню, але й стане додатковою суттєвим навантаженням на бюджет.


Спочатку призначать, потім перевірять

За словами міністра, вже в середині квітня українці разом з платіжками отримають бланки для оформлення субсидій. Їх потрібно буде заповнити, вказавши дохід за минулий рік, і віднести до органу соцзахисту за місцем проживання. Субсидія призначатиметься на основі наданих даних, а вже після їх перевірять у фіскальній службі.

Сьогодні діє зворотний принцип: спочатку потрібно зібрати і надати безліч довідок, і тільки на їх підставі можна отримати субсидію.

Чистий дохід

Ще одна істотна відмінність нової системи нарахування субсидій від діючої в тому, що при призначенні буде враховуватися тільки чистий дохід членів сім'ї за минулий рік.

Зараз при розрахунку розміру субсидій у розрахунок береться заробітна плата без вирахування податків, а також майно, яке гіпотетично може приносити прибуток, але на практиці приносить далеко не завжди. При новій системі право на субсидію і її розмір буде розраховуватися тільки на основі фактично отриманого (задекларованого!) Доходу.

Немає обмежень!

Урядовою постановою скасовуються майже всі існуючі обмеження для нарахування субсидій: наявність у власності більш ніж одного об'єкта нерухомості, більш ніж одного автомобіля, депозиту, здача житла в оренду, наявність члена сім'ї, який не працює, не вчиться і не перебуває на обліку в центрі зайнятості , здійснення протягом минулого року оплати покупки або послуг на суму, що перевищує 10 прожиткових мінімумів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Торговці пояснюють підвищення цін курсом долара, але знижувати їх не поспішають

Виняток становить тільки здійснення сім'єю протягом року покупки на суму, що перевищує 50 тис. грн – в такому випадку, субсидію не призначать.

Більш того, отримати субсидію зможуть навіть орендарі, які не зареєстровані на житлоплощі, на якій проживають, але оплачують комунальні послуги, а також ті, хто зареєстрований як приватний підприємець, але дохід отримує невеликий або не отримує зовсім.

В автоматичному режимі

Після вступу в силу нововведень субсидії будуть призначатися не так на період опалювального сезону, як це робиться зараз, а на весь рік. Що, в принципі, закономірно, враховуючи наміри розтягнути на весь рік і плату за опалення.

Крім того, планується, що якщо розмір доходів сім'ї за рік залишився незмінним, субсидія буде продовжуватися автоматично.

Тим, хто вже зараз її отримує, повторно подавати заяву не треба – субсидія їм так само автоматично буде продовжена ще на рік.

Автори реформи запевняють, що ніяких грошей – щоб уникнути нецільового їх використання – пільговики на руки не отримають. Всі додаткові кошти перераховуватимуться підприємствам, що надають послуги.

У Мінсоцполітики обіцяють, що розмір субсидій порахують самі – споживачам послуг потрібно тільки вказати загальну суму доходів.

Принцип особистої відповідальності

Як вже зазначалося, чиновники будуть вірити громадянам на слово і призначати субсидії на основі наданих даних. Але якщо після перевірки в Державній фіскальної службі виявиться, що дані вказані невірні і неповні, в субсидії не тільки відмовлять, але ще й стягнуть виплачену суму в подвійному розмірі – щоб не повадно було.

У разі зміни даних, зазначених у декларації, зокрема, розміру доходів сім'ї, заявник зобов'язаний у місячний термін сповістити про це органи соцзахисту.

Підводні камені реформи

Питання, чи варто було підвищувати тарифи, щоб потім у 12 разів збільшити відрахування з бюджету на їх компенсацію (у попередні роки загальної обсяг субсидій, за словами заступника голови КМДА Руслана Крамаренка становив 1,5-2 млрд грн), мабуть, риторичне.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ціновий удар: як виростуть тарифи ЖКГ (Інфографіка)

Але і крім цього нова система нарахування субсидій норовить перетворитися в систему зловживань.

Насамперед, це корупція. Чиновники отримають в своє розпорядження безпрецедентні суми грошей. Враховуючи ступінь корумпованості  бюрократичного апарату, призначення субсидій може стати новою формою «бізнесу» для українських чиновників.

Не виключені зловживання і з боку населення. Левова частка приватних підприємств – за підрахунками уряду, 70-80% – платять своїм співробітникам зарплати «в конвертах». І кількість їх лише зростає. Звичайно ж, більшість таких співробітників, незалежно від того, скільки вони заробляють на насправді, не забаряться скористатися субсидією: відсутність офіційних доходів і скасування необхідності стояти на обліку в центрі зайнятості цьому сприяє.

Існують ризики і для комунальних підприємств. При діючій зараз системі субсидій вони нерідко отримували компенсації від держави не щомісяця, а в кінці року. Враховуючи, що в кілька разів виросте кількість пільговиків і суми, які їм повинні компенсувати, якщо гроші з бюджету і далі будуть надаватися не регулярно, комунальні підприємства скоро збанкрутують.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Нова система реєстрації житла — рай для шахраїв

Незважаючи на всі недоліки і напівзаходи, на думку Domik.ua, нова система нарахування субсидій – нововведення позитивне. І головна його перевага в істотному скороченні бюрократичних процедур. Звичайно, заощадити на комунальних послугах таким чином зможуть не всі, але ті, кому це дійсно потрібно, витратять на оформлення набагато менше часу і сил.

За матеріалами: domik.ua

Джерело: Корупція.інфо