субсидії-корупція

З 1 травня набуває чинності постанова Кабміну № 106, що передбачає новий порядок надання житлових субсидій. Згідно з постановою, потрібно подача тільки двох документів – заяви і декларації. За офіційною статистикою 90% сімей вже отримали ці бланки поштою. Але як будь-яке нове починання, спрощена процедура призначення субсидій має свої недоробки і нюанси, про які споживачі ще не знають.

Субсидії на «комуналку» можна буде отримати заднім числом. Як пояснив директор Департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко, у випадку, якщо підвищилися ціни і тарифи, субсидії можуть призначатися протягом трьох місяців з моменту підвищення тарифів. Це означає, що споживачі, які звернуться за житловими субсидіями в травні-червні, отримають їх, у тому числі і за квітень 2015 року.

Якщо ви отримали субсидію у період протягом опалювального сезону 2014-2015 року, то не хвилюйтеся – субсидія за новими правилами буде призначена автоматично.

Любителям приймати щодня ванну або включати світло по всій квартирі, держава не допоможе. Субсидія покриває тільки оплату за газ, воду, електроенергію та квартплату в рамках встановлених державою соціальних нормативів. Таким чином, споживачам, які так і не навчилися економити ресурси, за спожите понад міру доведеться платити зі свого гаманця.

Правда, в особливих випадках субсидію можуть розрахувати і понад норматив. При райадміністраціях почнуть працювати спеціальні комісії, які розглядатимуть спірні питання з нарахування субсидій.

Метою спрощення системи надання субсидій є те, щоб за можливості максимально уникати контактів між службами та громадянами. Таким чином боротимуться з чергами. При цьому літні люди скаржаться, що їм складно вдома самостійно заповнити декларацію та заяву, що вони допускають помилки.

Наприклад, може виникнути плутанина з періодом декларування доходів. Зараз доходи декларуються за півроку, а при призначенні субсидії на купівлю вугілля і газу в балонах – за рік. Оновлений порядок вводить три різних періоду обліку доходів:

при зверненні за субсидією в першому кварталі будуть враховуватися доходи, отримані сім'єю за три перші квартали минулого року;
при поводженні з квітня по грудень – за минулий календарний рік;
за бажанням заявника можуть бути враховані доходи за останні шість місяців – але для цього потрібно додатково до заяви і декларації надати ще й довідки про доходи членів сім'ї.
Відповідно, при самостійному заповненні декларації можна помилитися навіть у виборі періоду декларування. Не кажучи вже про те, що досить складно точно відобразити доходи, якщо не велася спеціальна бухгалтерія.

Якщо бланк декларації або заяви на субсидію зіпсований, новий можна отримати в органах соцзахисту або завантажити на сайті Мінсоцполітики і роздрукувати. Якщо ж «соцзабез» далеко і вдома немає комп'ютера, щоб підстрахувати себе, можна попередньо зробити ксерокопію чистих бланків, які прийшли поштою.

Деякі споживачі побоюються «світити» перед держорганами свої доходи. Наприклад, юрист Олександр Джус називає субсидії переписом доходів населення. За його словами, проблеми можуть виникнути у споживачів середнього достатку. Юрист припускає, що на підставі цієї декларації податкова просто нарахує податок на доходи.

У Мінсоцполітики ж запевняють, що декларації про доходи не будуть відправляти в податкову. Навпаки, з податкової будуть брати інформацію і звіряти з тією, що зазначена в декларації претендента на субсидію.

Корупція. інфо нагадує, що урядом встановлюється відповідальність у фінансовому еквіваленті за ненормативне декларування прибутків. Будуть введені штрафи у вигляді стягнень виплачених сум субсидій у подвійному розмірі (зараз при виявленні незадекларованих доходів стягуються тільки суми виплачених субсидій).

За словами прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка, навіть якщо зараз люди не скористаються субсидією, уряд направить ці бланки повторно – восени.

Хто допоможе розібратися?

Хочете отримати детальну інформацію щодо нових правил, навідайтеся в управління соцзахисту за місцем реєстрації, або за телефоном «гарячої лінії»: 0-800-507-309.

Чи вистачить грошей на всіх?

Згідно з офіційними даними, за березень 2015 середній розміру субсидії склав 274 грн. При цьому найбільший розмір субсидій був у Донецькій області – 457 грн., А найменший – 45 грн. в Закарпатській області та 87 грн. в Кіровоградській області.

За словами прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, очікується, що в 2015 році субсидії на оплату комунальних послуг отримають близько 3 млн. сімей. В середньому сім'я буде отримувати 8 тис. грн. субсидії на рік, або близько 666 грн. у місяць. На зазначені цілі з держбюджету буде виділено близько 24,5 млрд. грн.

При цьому деякі експерти побоюються, що велика кількість субсидій може спровокувати серйозні проблеми в комунальній сфері. Як пояснює президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, станом на 1 квітня 2015 заборгованість місцевих органів влади щодо перерахування субсидій на підприємства ЖКГ склала більше 1,015 млрд. грн. Експерт пояснює, що субсидії призначаються, але місцеві бюджети не завжди мають гроші, щоб ці самі субсидії заплатити підприємствам ЖКГ. Вже зараз борг з оплати субсидій в 2,5 рази перевищує рівень боргів за 2014 рік.

Олександр Охріменко не виключає, що при такому підході, в Україні скоро з'явиться нова проблема – борги місцевих бюджетів перед підприємствами ЖКГ за субсидіями. В результаті можуть виникнути проблеми з нормальною роботою комунальників, особливо в зимовий період.