В Україні починається опалювальний сезон. І, хоча тепло дали ще не всім, українці намагаються якомога швидше розібратися з новими правилами отримання субсидій і побоюються, якими будуть платіжки після підвищення тарифів на газ с 1 листопада. 

1. Субсидії по-новому

До початку опалювального сезону Кабмін пом'якшив умови для отримання субсидій на оплату "комуналки", хоча влада стверджувала, що держдопомогу отримають тільки ті, хто дійсно її потребує. Передбачалося, що субсідіантов стане менше майже на мільйон сімей, а витрати з бюджету на оплату "комуналки" знизяться приблизно на 20% (близько 10-12 млрд грн на рік).

Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона

Зміни запроваджені "заднім числом", з 1 жовтня. При цьому ті, хто не встиг оформити "пільгу", ще зможуть подати заяви в листопаді і грудні. саму субсидію при цьому нарахують також "заднім числом" – з 1 жовтня.

Зміни в правилах надання субсидій:

  • безробітні в селах і райцентрах тепер мають право на субсидію навіть без оплати ЄСВ, безробітні в містах – якщо стоять на обліку в центрах зайнятості;
  • для власників квартир площею понад 120 кв. м і будинків понад 200 кв. м при оформленні субсидій буде врахована не спільна, а тільки обігрівається площа, яка набагато менше.
  • допомогу тепер отримають наймані працівники, яким роботодавець затримує зарплату, в зв'язку з чим люди не можуть оплатити рахунки.
  • сім'ї, в яких є онкохворі, нарко- і алкозалежні, що перебувають на медобліку і не працюють, зможуть претендувати на субсидію, звернувшись із заявою до комісії по призначенню субсидій. Раніше на алкоголіка чи наркомана автоматично нараховували доходи в три прожмінімуми для працездатних (5523 грн / міс.), і отримати субсидію такій сім'ї було малореально;
  • в доході сім'ї тепер не враховують аліменти і дотації за вирощування телят – 2500 грн / рік за голову;
  • пенсіонери, які отримують пенсію по втраті годувальника, та інваліди можуть претендувати на 30% -у надбавку до соцнорм по споживанню компослуг.

2. Платіжки за газ

Якщо до підвищення ціни на газ для населення кубометр газу коштував 6 гривень 96 копійок, то з 1 листопада ціна виросте на півтори гривні – до 8 гривень 55 копійок. Так, обігрів приватного будинку на 200 кубів газу в минулому році обходився в 1392 гривні, а в цьому році – на триста гривень більше.

Слідом за газом подорожчають гаряча вода і опалення, які на 60% залежать від його вартості. Нові тарифи планують ввести в грудні. У різних постачальників вони будуть різними: у когось платіжки збільшаться на 12-14%, у когось – на 20%. В середньому подорожчання складе 16%.

Експерти попереджають, що нинішнє зростання тарифів – ще не останній, адже міжнародні кредитори вимагають для населення ринкової ціни на газ.

"Це 14,5 тисячі гривень. Це ціна, яку платить сьогодні промисловість. Уже в травні 2019 ринкова ціна на газ становитиме мінімум 16 тисяч гривень", – говорить Юрій Корольчук, член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій.