Коло соратників Петра Порошенка може істотно звузитися: якщо тиск з боку влади продовжиться і з’являться нові записи переговорів з Віктором Медведчуком – соратники просто почнуть виходити з “Євросолідарності”. Подробиці конфлікту з’ясували “Вести”.

“Вітання козацтву!” – відобразило відлуння від стін київського Арт-заводу “Платформа” голос п’ятого президента. Так Петро Порошенко, за два роки з моменту програшу на президентських виборах втратив вагу (фігурально і буквально) і придбав дещо істеричну манеру спілкування, відкривав з’їзд своєї партії.

Стилістична деталь – в одязі домінував чорний колір: сам Петро Порошенко хизувався в вугільно-чорній сорочці, і його соратники – Софія Федина в довгій сукні з червоним намистом, Олександр Турчинов в простому чорному светрі, Ірина Геращенко в вишитій червоним по чорному сорочці. Формальний привід для чергового етапу з’їзду ЄС – 7-річна річниця вступу Петра Порошенка на посаду. Неформальний – дефіцит позитивної повістки в момент, коли влада захоплено руйнує образ “борця з Кремлем”, а сама структура партії і її монолітність близька до розколу.

“Справа в тому, що всередині партії вже деякий час тривають чвари. Розвал, почасти підігрівається зусиллями влади і” розслідувачів “, які доводять, як до Порошенка був близький Медведчук і наскільки їхні бізнеси перепліталися”, – говорить “Вістям” співрозмовник, обізнаний з ситуацією в “Євросолідарності”.

З одного боку, ЄС під ударом з боку влади – Порошенко знову фігурує в кримінальних справах, поки, щоправда, в якості свідка – зокрема, в тому, що стосується державної зради Віктора Медведчука і його соратника Тараса Козака (мова про виведення з законодавчого поля України кримського майна Медведчука). П’ятий президент вже дав з цього приводу показання в СБУ минулого тижня. Справа будується багато в чому на “плівках Медведчука” – аудіозаписи, які були злиті ЗМІ, в першу чергу журналістам проекту “Бігус Інфо” – і це другий, куди більш потужний, удар по Порошенку.

“Свої ж уже вважають його зрадником. Після плівок у них буквально очі відкрилися – проекту ЄС від сили місяць залишився”, – говорить наше джерело.

За словами нашого співрозмовника, в партії є мінімум дві групи, які відчувають максимальний дискомфорт від того, що відбувається.

Перша – це колишні активісти, “майданівці” і ідейна ланка “Євросолідарності”. Друга – депутати і партійці, які з’явилися там завдяки впливу Заходу (і були інкорпоровані в проект структурами Віктора Пінчука).

“В цілому ЄС переживає схожі з ОПЗЖ процеси. Там є, глобально, дві команди, які по-різному ставляться до влади: перша близька особисто до Петра Порошенка – і вона налаштована максимально опозиційно. Друга переконана, що необхідно шукати компроміси в тому, що стосується відносин із західними партнерами, і треба проводити ліберальні реформи, – ці скоріше не зі “старих націоналістів”, а з “нових лібералів”. Між ними і йдуть тертя, – пояснює “Вістям” політолог Руслан Бортник. – Далеко не всі члени команди готові потрапити під каток санкцій разом з усією командою, і ті, хто увійшов до парламенту на хвилі 2019 року і прийшов з боку глобальних гравців, можуть відколотися в разі посилення тиску на партію “.

Виходячи з цього, можна розділити команду Порошенка на, умовно, “своїх у дошку” партійців і тих, хто вагається. До перших наші співрозмовники відносять Ірину Геращенко (вона – головний “застрільник” теми із запитом до президента про введення персональних санкцій проти “Кварталу 95” за продаж прав на трансляцію в РФ франшизи програми “Ліги сміху” і трьох серіалів); близького соратника і екс-керівника фракції БПП в попередній Раді Артура Герасимова, автора концепції “Армія. Мова. Віра” Ростислава Павленка, колишнього прес-секретаря і довірену помічницю Ірину Фриз, екс-бухгалтера групи компаній Порошенко Ніну Южаніну, екс-губернатора Львівської області Олега Синютку.

“Хочете знати, хто до екс-президента найближчий – дивіться, хто з ним не на допити ходить, а ділить перемоги. Їм Порошенко довіряє куди більше, наприклад, той же Володя Ар’єв супроводжував його під час поїздки додому до музиканта Андрія Антоненка ( фігурант “справи Шеремета”. – ред.) “, – говорить ще один співрозмовник” Вістей “, близький до ЄС.

До тих, хто вагається наші джерела відносять, перш за все, Іванну Климпуш-Цинцадзе, колишніх “фронтовиків” Миколу Княжицького та Миколу Величковича, що тримаються особняком колишніх “майданівців” Степана Кубіва та Андрія Парубія (не проявилися на вчорашньому з’їзді).

Окремо тримається “львівський дует” з Софії Федини та Володимира В’ятровича – за іншими даними, обидва вони відносяться до першої групи.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.