У Верховній Раді України зареєстрували законопроект № 5724-1 щодо підвищення мінімальної пенсії до рівня мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня 2017 року, передає Корупція.Інфо

Проектом закону пропонується встановити починаючи з березня 2017 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на рівні 3200 гривень.

Водночас законопроект передбачає:

– доручити Кабінету Міністрів забезпечити здійснення перерахунку пенсій з урахуванням нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

– доручити Кабінету Міністрів з метою посилення соціального захисту населення, опрацювати питання щодо підвищення інших державних соціальних гарантій, у тому числі прожиткового мінімуму на одну особу та для інших основних соціальних і демографічних груп населення, у частині наближення їх до фактичного розміру, що визначається Міністерством соціальної політики;

– доручити Кабінету Міністрів опрацювати питання перегляду видаткової частини Державного бюджету України на 2017 рік в частині зменшення обсягів видатків на утримання Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств, обласних та районних державних адміністрацій;

– доручити Кабінету Міністрів України посилити вжиття дієвих заходів із детінізації економіки, боротьби з контрабандою із подальшим спрямуванням отриманих коштів на виплату пенсій, соціальної допомоги.

Цей законопроект є альтернативним до проекту № 5724, яким пропонується встановити мінімальну пенсію на рівні 3000 гривень.

ВАРТО ЗНАТИ

З 1 січня 2017 року в Україні діють нові норми пенсійного забезпечення. Як у 2017 році розраховуються пенсії? 

Всім відомо, що наприкінці 2016 року Верховна Рада України схвалила новий Державний бюджет України (Закон «Про Державний бюджет України на 2017 рік від 21.12.2016 №1801-VIII), а також закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII. Враховуючи всі зміни, що було внесено та запропоновано цими законами, розрахунок пенсійного забезпечення у 2017 році буде змінено.

Мінімальний розмір пенсії у 2017 році 

Як відомо, мінімальний розмір пенсії в Україні встановлено на рівні прожиткового мінімум для осіб, що втратили працездатність, згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

 У 2017 році, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум становить: Починаючи з 1 січня 2017 року – 1247 грн. Як бачимо, мінімальний розмір пенсії за віком не змінився і залишився на рівні, встановленому з 1 грудня 2016 року; Починаючи з 1 травня 2017 року – 1312 грн; З 1 грудня 2017 року – 1373 грн. 

Відповідно до змін рівня прожиткового мінімуму, з 1 травня буде встановлено і новий розмір мінімальної пенсії, відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Також, буде збільшено розмір підвищення до пенсій за понаднормовий стаж роботи.

Зміни торкнулися і пенсіонерів, які працюють (ведуть діяльність, пов’язану з отриманням доходу, який є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування). 

Після звільнення, або припинення діяльності, пенсія буде нараховуватись з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність. З урахуванням прожиткового мінімуму будуть перераховані і наступні види пенсійних виплат, підвищень та надбавок:

  • Мінімальні розміри пенсій по інвалідності для учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; 
  • Мінімальні пенсії шахтарям; 
  • Учасникам бойових дій, інвалідам війни та людям, що тримали інвалідність під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (якщо було встановлено зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою)
  • Підвищення до пенсій ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань; Надбавки громадянам, що мають статус Почесного донора України;
  • Надбавки на утриманців відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; 
  • Пенсійні виплати особам, які згідно Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», мають особливі заслуги перед державою. 

Зауважимо, що у листопаді 2016 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність складає 2389 грн.

Тобто, розмір прожиткового мінімум для непрацездатних осіб, який було встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» не відповідає фактичному рівню.

Максимальний розмір пенсії у 2017 році Якщо розмір мінімальної пенсії, у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму буде збільшено, то розмір максимальної пенсії у 2017 році залишиться незмінним. 

Розмір максимальної пенсії з урахуванням всіх надбавок та підвищень, окрім доплати до окремих категорій осіб що мають особливі заслуги перед Україною залишається на рівні, встановленому у 2016 році і складатиме – 10740 гривень.

Будь-яке використання матеріалів можливе лише за наявності гіперпосилання.

Обчислення заробітку для нарахування пенсії 

Під час призначення пенсії, у 2017 році буде враховуватись заробіток громадянина за даними персоніфікованого обліку. Початковий відлік страхового стажу проводитиметься з 1 липня 2000 року аж до моменту звернення громадянина за призначенням пенсії.

Якщо громадянин виявить бажання, до розрахунку пенсії можуть включити і заробіток за будь-які 60 календарних місяців роботи у період до 20 червня 2000 року. 

Звісно, якщо громадянин надасть первинні документи, що підтверджують цей заробіток. Особам, у яких трудовий стаж починається з 1 липня 2000 року та становить менше 60 місяців, для нарахування пенсій враховується заробітна плата за весь стразовий стаж після 1 липня 2000 року, і разом з тим, за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд, до 30 червня 2000 року. 

Для визначення розміру пенсії у 2017 році буде обчислюватися усереднений показник середньої заробітної плати за останні три роки, тобто за 2014-2016 роки. Показники середньої заробітної плати будуть відоме у лютому-березні.

У період визначення зазначеного показника при призначені пенсій буде застосовуватись середній показник заробітної плати, що був вирахуваний у 2016 році і становив 3263,44 грн. 

З 1 січня 2017 року показник середньої заробітної плати буде перерахований з урахуванням нового показника середньої заробітної плати. Пенсіонери, що недоотримали пенсію, отримають надбавки для компенсації її рівня. Все доплати будуть здійснюватися автоматично, без звернення пенсіонера.

Осучаснення пенсій у 2017 році

Також, у 2017 році відбудеться осучаснення пенсій у зв’язку із зростанням середньої заробітної плати в країні. Щорічний перерахунок пенсій передбачений статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Так, щорічний перерахунок раніше призначених пенсій відбувається шляхом збільшення показників середньої заробітної плати в Україні, з якої було сплачено страхові внески.

Ці показники розраховуються з урахуванням коефіцієнту, що відповідає не менш ніж 20% показника зростання заробітної плати, з якої власне і сплачено страхові внески, у порівнянні з попереднім роком. Перерахунок здійснюється рішенням Кабміну виходячи з можливостей бюджету Пенсійного фонду. Дата та строки проведення перерахунку законом не визначено.

Індексація пенсій 

Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація пенсій може бути здійснена у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг індексації на 103% у межах індексації фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду на відповідний рік.

У 2017 році у Пенсійному фонді України спостерігається дефіцит бюджету у розмірі 71,1 млрд. грн, що означає, що цього року індексацію пенсій не передбачено.

Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам 

Також немає змін і по перерахунку пенсій для працюючих пенсіонерів.

Перерахунок пенсій може бути проведений згідно чинних норм 4 частини статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» через кожні два роки страхового стажу після призначення чи попереднього перерахунку, незалежно від перерв у роботі.

Податок з доходів фізичних осіб та військовий збір 

У 2017 році продовжуватиме утримуватися військовий збір та оподаткування суми пенсії, що перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який було встановлено 1 січня цього року. 

1,5% військового збору та 18% податку встановлено для пенсій, рівень яких складає 12 470 грн. чи вище. Також, сума пенсій для оподаткування не перераховуватиметься протягом поточного року.