Екс-спікер Верховної Ради України Олександр Мороз в інтерв’ю розповів кого саме він вважає винним у смерті відомого журналіста Георгія Гонгазде. Також політик не оминув увагою і скандально відомі “плівки Мельниченка”.

Саме він (Олександр Мороз) в листопаді 2000 року на прес-конференції у Верховній Раді оприлюднив т. зв. “Плівки Мельниченка” – записи з голосами, схожими на голоси тодішнього президента Леоніда Кучми і його найближчих довірених осіб, які обговорювали розправу над журналістом Георгієм Гонгадзе.

У тому числі на записах є голос Володимира Литвина, екс-спікера Верховної Ради. Свою версію цієї історії він вже детально описував “Стране” в інтерв’ю.

Мороз вважає, що за 20 років ніхто не поніс відповідальність за вбивство Гонгадзе, тому що розкривати правду було невигідно і небезпечно для режиму.

“Система – мерзенна. Зізнаватися в цьому-невигідно. За деякою інформацією, тим людям, які замовчували ситуацію, скажімо так, компенсували всі потреби. А журналістів “підгодовували” близькі до Кучми олігархи”, – пише він.

Колишній спікер розповів, що плівки він отримав за 2 місяці до того, як оприлюднив їх. І він за допомогою Ярослава Мендуся та Віталія Шибко зміг зробити експертизу на справжність записів у Голландії.

Олександр Мороз розповів, що відчував у той момент і навіщо зважився оприлюднити плівки.

“Хвилювався. Знав, що це буде певна бомба для суспільства, але був переконаний, що реакція буде відповідна. З боку президента в тому числі. Президент повинен був пояснити мотиви, якщо він до цього причетний. Або назвати ім’я того, хто його налаштовував”, – говорить він.

Через місяць після того, як Мороз у Раді оприлюднив плівки, у нього відбулася розмова з Леонідом Кучмою напередодні Нового року.

“Напередодні Нового 2001 року до мене в Конча-Заспі прийшов Кучма з Литвином. Кучма був напідпитку-мабуть, вже відзначав свято. Литвин тримався суворіше, думаю, він був ініціатором зустрічі”, – каже Мороз.

Він розповів, що Литвин поставив 750-грамову пляшку горілки і вийшов. Вони спілкувалися з Кучмою наодинці.

“Я сказав Кучмі все, що думав. Він сказав:”ти віриш, що це я міг віддати такий наказ”? Я відповів: “Я ж не говорив, що це ти міг дати таку команду. Я оприлюднив те, що є, а там – нехай суд розбирається”. Ми приблизно за півгодини випили цю горілку, потім нам ще поставили. Опісля зайшли дорогою ще до одного товариша-Володимира Яцуба (близький соратник Кучми. – Ред.). Бачачи, що Кучма себе вже не зовсім пристойно веде, я ретирувався. Після цієї “зустрічі” добу пластом пролежав, а Кучма в цей час людей з Новим роком вітав по телевізору. Тренований, однак”, – каже Мороз.