В Білорусі розпочались командно-штабні навчання збройних сил країни, присвячені “звільненню території, тимчасово захопленої противником”.

Про це повідомляє білоруське провладне інформагентство “Белта”

“Вчення дозволить на практиці відпрацювати ведення бойових (спеціальних) дій зі звільнення території, тимчасово захопленої противником, відновлення контролю за державним кордоном у зонах (смугах) відповідальності об’єднань, авіаційну підтримку військ, забезпечення силових заходів військового стану, боротьбу з ДРГ противника та НВФ”.

Навчання пройдуть на полігоні Брестської та ділянках місцевості у Мінській та Вітебській областях, і триватимуть до 14 вересня.

Виконавчий директор у Центрі прикладних політичних досліджень “Пента”, політичний експерт Олександр Леонов міркує так:

 “З території Білорусі здійснюється повномасштабна агресія Росії проти України. З 24 лютого РБ є безпосереднім учасником Росії. У тому числі й співучасником воєнних злочинів. І тому ігнорувати небезпеку з боку Білорусі ми не маємо права”,-сказав експерт виданню Коментарі.

Інше питання, продовжує експерт, наскільки готовий самопроголошений президент Лукашенко віддати злочинний наказ – і наскільки готові армія РБ та білоруське суспільство його виконати.

“Річ у тому, – пояснює Олександр Леонов, – що білоруське суспільство тотально не підтримує війну. Не горить бажанням брати участь у путінській авантюрі та армія. Якщо Лукашенко ризикне, то може вибухнути ситуація у Білорусі. Причому армії буде і привід, і причина стати на бік протестувальників. Думаю, саме тому Лукашенко досі не наказав армії РБ перейти кордон. Проте навчання, тим більше з такою “легендою”, змушують Україну тримати війська на небезпечних напрямках із півночі. Війська, які дуже потрібні на півдні та сході. І тому подібні навчання також є допомогою рашистам”.
Політолог Володимир Цибулько наголошує, що Лукашенко зараз має величезний бюджетний дефіцит, покривати який частково допомагають російські вливання. Тому від навчань він не відмовиться, бо перти проти волі Москви не може.

“Але його головний страх – це бажання Путіна втягнути у війну білоруські війська, – вважає політолог. – Лукашенко петляє, але дозволяє білорусам контрактуватись у російські війська. Також ремонтує російську техніку та надає техніку зі своїх частин – російській армії”.

Володимир Цибулько не виключає, що росіяни на нових навчаннях вдарять розташування білоруських військ у польових таборах з метою створення casus belli (привід для війни).

 “Втім, – зазначає експерт, – навряд чи це радикалізує бульбанфюрера. Лукашенко наляканий, і його страх передається білоруському суспільству. Білоруси не знають, якою буде плата для них за лукашенківські злочини, включаючи ракетний обстріл України з території РБ”.

Росія тисне на Білорусь, щоб та відкрила другий фронт на півночі України. Водночас невизнаний президент Білорусі уникає вступу у війну.

Про це розповів генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко в інтерв’ю OBOZREVATEL.

За словами експерта, білоруси готують певну кількість військових до можливого вторгнення, але “роблять все можливе і неможливе для того, щоб не увійти в цю активну фазу бойових дій”.

“Хоча Путін тисне, дуже серйозно тисне. Супротив дуже серйозний і у білоруського народу, і в армії. Але це диктатура, і ми розуміємо, що вона може відповідним чином спрацювати. На поточний час наша розвідка і союзники показують, що сил у них недостатньо. Вони не мають досвіду. Там є окремі частини спеціальної бригади, які проходили підготовку спільно з російськими, і вони фінансово їх забезпечують і підгодовують Лукашенка, але цього не вистачає для того, щоб серйозно діяти. Тому що там дуже складна місцевість для ведення бойових дій”, – заявив Романенко.

“Інших резервів у них фактично нема, а ті, які набираються в Російській Федерації, – це непідготовлений особовий склад, слабко навчений, і його ефективність відповідна. Хоча військові повинні прораховувати всі варіанти, плани готуватися, і це робиться, йде робота щодо формування оборонних рубежів на півночі нашої держави, йде підготовка територіальної оборони на цьому напрямку і так далі”, – сказав Романенко.