Важливим результатом саміту НАТО стала кардинальна зміна риторики Альянсу щодо росії, яка відкриває для України нові можливості.

Про це сказав на брифінгу у Медіацентрі Україна – Укрінформ, присвяченому результатам саміту НАТО, виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко.

«Можемо говорити про безповоротну зміну риторики лідерів країн НАТО і, зокрема, Великої сімки. Ще місяць тому було важко уявити, що всі одноголосно будуть говорити, що росія – ворог. І усвідомлення цього прийшло безповоротно у політику колективного Заходу. Це величезний плюс для нас, бо це відкриває для України можливості у подальшій співпраці у військовому плані з цими країнами», – зазначив він.

Крім того, за словами Денисенка, це дозволить лідерам деяких країн менше ставити «певні непотрібні умови і прискорить час для вирішення найважливіших для нас моментів».

Загалом, як додав своєю чергою експерт з питань оборонного планування Центру оборонних стратегій Олексій Павлючик, всі рішення, які були ухвалені на саміті НАТО, дуже важливі. Зокрема, щодо застосування сил Альянсу і яким чином надаватиметься допомога Україні у боротьбі з агресором. Крім того, дуже важливими є заяви щодо політики відкритих дверей, зазначив він.

Крім того, експерт з питань зовнішньої та безпекової політики Центру оборонних стратегій, дипломат, радник міністра оборони (у 2020 році) Олександр Хара зауважив, що попри те, що війна з рф продовжується і невідомо, скільки вона триватиме – «фактично вже можна сказати, що рф та її режим програв стратегічно». Зокрема, Балтійське море стає фактично НАТОвським, крім того, змінилась присутність НАТО на східному фланзі. І рф тепер доведеться реагувати – і свої обмежені ресурси розпорошувати. Позитив також є у тому, що НАТО набирає нову вагу і гратиме ще більш важливу роль у світі, заявив він.

«Цей саміт був про членів НАТО, але там була велика частина, яка впливатиме на Україну і нашу безпеку у стратегічній перспективі», – підсумував Хара.

На думку експерта – керівника Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузана, зараз ми спостерігаємо злам західної думки, тому що кілька місяців тому мова про жодні системи протиповітряної та протиракетної оборони не йшла, а зараз — це найближчі очікування України.

“Вже зараз чітко стоїть питання постачання для нас протиповітряної оборони. Ми платимо високу ціну за такі політичні рішення і за страх Заходу постачати нам зброю одразу. Ми платимо життями наших людей, нашою зруйнованою країною, але в той же час відбувається великий злам на Заході в їхніх політичних колах. Все ж таки вони приймають потрібні для нас рішення, хай і з запізненням. Росія це розуміє, як і те, що вікно можливостей для їхніх атак звужується, тому зараз кидає всі свої ракети на Україну. Тим самим вони зменшують свій стратегічний оборонний запас ракетного озброєння і якщо в нас у всіх підрозділів буде достатнє озброєння, ми зупинимо Росію та переломимо хід цієї війни”, — пояснив Сергій Кузан.

Вже найближчими днями збираються затвердити і новий пакет допомоги Україні саме з боку НАТО.

“Ми всі зацікавлені в продовженні підтримки України — підтримувати народ і військових, щоб була можливість успішно захищати Україну, у тому числі щоб вона перемогла у війні”, — зазначив заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане.

Попри те, що деякі країни не відкрито виступають проти вступу України до Альянсу, щоб підтримувати співпрацю з Росією, у Києві не повністю сходитимуть з цього шляху, вважають експерти.

“Я абсолютно впевнений, що українська влада не погодиться на те, щоб якимось чином, включаючи внесення змін до Конституції, обмежити право України ставати членом Альянсу. Оскільки це, звісно, ​​сильно сушить наші можливості забезпечити свою безпеку у довгостроковій перспективі”, — каже Олександр Хара.