В останні дні журналісти кілька разів зверталися до мене з питанням про те, які наслідки для України може мати розслідування у справі Джуліані. Повідомив на своїй сторінці в фейсбук політолог Володимир Фесенко.
Подаємо його слова в оригіналі:
Нагадаю, що ще в кінці квітня з’явилися повідомлення про те, що в квартирі і в офісі в екс-адвоката президента США Дональда Трампа Руді Джуліані в центрі Нью-Йорка федеральні агенти провели обшук через його угоди в Україні. 26 травня цілий ряд ЗМІ повідомили, що в рамках розслідування проти колишнього адвоката Руді Джуліані федеральні прокурори Нью-Йорка вилучили докази з електронної пошти, що ймовірно належать колишньому генеральному прокурору Юрію Луценку, колишньому голові фіскальної служби Роману Насірову і бізнесменові Олександру Левіну.
На політику США по відношенню до України це розслідування навряд чи вплине. Як показала практика, навіть при Трампа партнерські відносини між нашими країнами залишалися незмінними, хоча деякі проблеми виникали через спроби втягнути українське керівництво в передвиборну боротьбу. Правда, спроби ці виявилися безуспішними.
А ось для окремих фігурантів цієї справи проблеми можуть виникнути. Звичайно ж, в центрі уваги Юрій Луценко, як колишній Генпрокурор і близький соратник екс-президента Петра Порошенка. І справа не тільки в листуванні з Джуліані.
Ю.Луценко публічно засвітився із закликами відкликати тодішнього посла США в Україні Марі Йованович. А ця ситуація також розслідується в США. І багато коментаторів і в США, і в Україні ставлять собі питання: Юрій Луценко діяв за власною ініціативою, чи за дорученням Президента Петра Порошенка, який тоді брав участь у президентських виборах? А тут уже виникають ризики, не тільки репутаційні, але і політичні, для Петра Олексійовича.
Очевидно, що для нинішньої Адміністрації США тема іноземного втручання в президентські вибори в США, в тому числі й участь в цьому деяких українських політиків, це питання принципу. Не знаю, чим закінчиться це розслідування, але ризики для Петра Порошенка можуть виникнути там, де він абсолютно не очікував їх зустріти. А для Юрія Луценка ці ризики мають вже абсолютно очевидний характер.
На закінчення повторю те, про що я вже не раз писав. Це урок для всіх українських політиків. Не грайте в рулетку політичної кон’юнктури на виборах в США. Дружити треба з американською державою, а не робити ставки на можливого переможця президентських виборів. – Відзначив Фесенко.
У свою чергу, екс нардеп Сергій Лещенко, в своєму телеграм каналі відзначав:
Скандал зі втручанням в американські вибори зв’язки Джуліані та Луценко перекидається на Петра Порошенка.
Провідна експертка по Україні Мелінда Харинг з Atlantic Council в своїй статті в National Interest закликає почати з допиту ключових радників екс-президента Порошенко.
Тим більше, що помічник заступника держсекретаря США Джордж Кент сказав під присягою під час імпічменту Трампа, що тодішній генпрокурор Луценко координував свої дії з Порошенком, коли почав передавати Джуліані компромат на Джо Байдена.- додав Лещенко.