В Україні вже у травні тариф на газ зросте ще на 15%, відповідне нововведення прописане в ухваленій Кабміном постанові. Так, куб подорожчає з 8,55 до 9,85 грн. В результаті приблизно на 10-20% зростуть ціни на опалення і гарячу воду, повідомляє Обозреватель.

Душ в 1,5 рази дешевший за ванну

Чинний тариф на гарячу воду у Києві — 97,89 грн за куб. В середньому складова газу в тарифі — близько 60-70%. Відповідно, після зростання цін на блакитне паливо на 15% гаряча вода може подорожчати на 10%.

Якщо куб коштуватиме близько 107 грн, приблизно за п'ять хвилин під душем жителі столиці заплатять 10 грн. А за те, щоб набрати ванну гарячої води, доведеться в кінці місяця заплатити приблизно 15-17 грн.


Якщо приймати ванну раз на два дні, за місяць накопичиться 225 грн. На трьох осіб — 775 грн. Якщо ж відмовитися від ванн і замість цього митися під душем, суми у платіжках знизяться до 450 грн. До речі, ще один варіант економії — встановити спеціальні насадки на змішувачі. Їхня пропускна спроможність — 8-12 літрів на хвилину. Відповідно, приймаючи душ протягом п'яти хвилин, можна витратити близько 60 літрів води. За такий об'єм у Києві після можливого подорожчання доведеться заплатити 6,4 грн.

Тариф на холодну воду найперше залежить від зарплат і витрат на електроенергію. Наразі за кожен змив унітазу жителі столиці віддають 13 коп. Якщо припустити, що вода виросте в ціні на 13,6% (НБУ передбачає зростання регульованих цін на зазначений відсоток), то за кожен похід у туалет українці платитимуть майже 15 коп.

До речі, наразі підігрівати воду за допомогою бойлера дешевше, ніж платити за гарячу воду. Більше того, температуру гарячої води за допомогою водонагрівача можна регулювати. І якщо замість гарячої ванни приймати теплу, витрати будуть меншими.

Наприклад, якщо бойлером потужністю 2 кВт і об'ємом 80 літрів підігріти кубометр води, знадобиться приблизно 2 години і 50 кВт×год електроенергії. З урахуванням вартості холодної води та електроенергії, такий об'єм коштуватиме приблизно 65-66 грн. А це на 41 грн дешевше, ніж кубометр гарячої води після можливого подорожчання.

Щоправда, варто враховувати, що в Україні також планують підвищити тарифи на електроенергію, а за сам бойлер доведеться заплатити близько 7 тис. грн. За підрахунками на те, щоб покупка окупилася, знадобиться близько року.

Як змінюватиметься тариф на газ в Україні

Згідно з логікою постанови №867, тариф на газ в Україні зростатиме у два етапи. Перший — у травні 2019-го. Якщо зараз українці платять 69% від "ринкової вартості", то в кінці опалювального сезону заплатять вже 80%. Причому ринковою вважається ціна у 8,98 грн/куб (10,7 грн з ПДВ). Таким чином, газ може зрости у ціні до 9,7 грн/куб.

Другий етап — з січня 2020-го. Тоді українці купуватимуть блакитне паливо за ціною, яка відповідає середнім тарифом для населення. Відповідно, уряд повністю вирівняє ціни між двома сегментами.

"З 1 січня 2020 року ціна природного газу не може бути вищою за середню арифметичну ціну для промислових споживачів за вирахуванням торговельної надбавки (націнки) НАК "Нафтогаз" на рівні 1,917 відсотка зазначеної ціни", — йдеться у постанові Кабміну.

Без цього рішення Україна не зможе отримати фінансову допомогу у вигляді дешевих кредитів від МВФ. А за умов, коли наближається пік з виплат зовнішніх боргів, впоратися без нових позичок не вийде.

Щоправда, експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук вважає, що черговий перегляд цін можуть затягнути у зв'язку з виборами. "Думаю, що постанова не буде виконуватися, бо наближаються політичні вибори. Думаю, що там буде вже новий уряд, нові переговори з МВФ і, вважаю, що ми знову затягнемо виконання цього рішення", — запевнив Корольчук.