Андрій Новиков, який брав участь у виборчій кампанії Світлани Тихановської, збирав підписи за її висунення. Його затримали ще 6 червня, коли їхав на тракторі поблизу села Нові Ковалі Поставського району.

Його перевели до Мінська і помістили в СІЗО на вулиці Володарського, пише Радіо Свабода.

Новикова звинуватили за тією ж статтею, що й Сергія Тихановського – ч. 1 ст. 342 КК (Організація та підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок).

Інформація про можливе звільнення і депортацію Новікова, який є громадянином Росії, з’явилася вкінці минулого тижня.

3 грудня він сам надіслав повідомлення в телеграм-канал жителів Глибокого, де розповів про те, як опинився на волі.

«26 листопада був видворений з Білорусі без дотримання норм законодавства і права, – розповідає Андрій Новиков.

– Без виконання процедур. Вивезений в тому, в чому був влітку затриманий, зі скромним пакетом речей, якими обжився в СІЗО на Володарці. Був вивезений по трасі М1 на кордон з Російською Федерацією і там залишений. З російським паспортом і штампом про заборону на в’їзд на територію Білорусі протягом 10 років».

Колишній політв’язень каже, що його сім’я залишилася в Білорусі, вони поки не можуть виїхати. Молодшій дитині Андрія півтора року, а дружині необхідно спостерігатися у лікаря.

«Мій статус не зрозумілий, – говорить Андрій Новиков. – У мене немає підтвердження, в якому статусі я зараз перебуваю в кримінальній справі. Перебування під вартою скасували без пояснень, після чого мене вивезли невідомі особи. Відібрали всі документи, які у мене накопичилися під час слідства. Все листування, особисте в тому числі. Листівки, листи підтримки. Мої особисті записи відібрали. Зібрав в пакет і забрав невідомий».

Перебуваючи на території Росії, Новиков має намір оприлюднити свою історію, так як вважає, що сім’я зараз знаходиться в заручниках.

«Керівники силових структур переводять відповідальність один на одного, адвокати залякані, – говорить він. – Я сам колишній силовик, прекрасно розумію, в якій ситуації вони знаходяться. Те ж саме відбувається в судах. Всі скарги, клопотання, заяви перетворюються в відписки, які не мають ніякої юридичної сили».

Андрій Новиков також подякував за підтримку, яку відчував, перебуваючи в СІЗО.

Андрій Новиков народився в Воропаево, після школи поїхав вчитися до Росії. Жив на Далекому Сході, служив у міліції, є підполковником у відставці. Двічі брав участь у військових операціях на території Чечні.

Додамо, що Білоруські правозахисники визнали політв’язнями ще 15 осіб. Текст відповідної заяви розміщено на сайті позбавленого реєстрації правозахисного центру «Весна».

Білоруські правозахисники зажадали негайного звільнення 15 осіб, включених до списку, а також всіх громадян, визнаних політв’язнями. За даними правозахисників на 3 грудня, в країні 160 політв’язнів.