За підсумками 2022 року інфляція може перевищити позначку 20% через розв’язану Росією повномасштабну війну, але залишатиметься контрольованою. Про це повідомили в Національному банку України.
Згідно з повідомленням, подорожчання товарів та послуг буде зумовлене, зокрема, порушенням виробничих процесів, логістичними проблемами через тимчасову окупацію частини територій, руйнуванням транспортної інфраструктури та, як наслідок, нерівномірно розподіленою пропозицією в окремих регіонах.
Окрім того, на зростання інфляції вплинуть ефекти перенесення девальвації обмінного курсу гривні, що відбулася напередодні війни, та висока вартість енергоносіїв у світі, що чинитиме тиск на вартість пального, товарів та послуг зі значною часткою енергоносіїв у собівартості.
Водночас зростання цін стримуватиметься заходами Нацбанку та уряду України, зокрема тимчасовою фіксацією обмінного курсу гривні, що стримує ймовірне погіршення очікувань та подорожчання імпортних товарів, зниженням податків, зокрема непрямого оподаткування імпорту, фіксацією цін на житлово-комунальні сервіси та адміністративним регулюванням цін на низку продуктів харчування і пального.
Додатковий стримувальний вплив матиме надлишок пропозиції окремих сільськогосподарських культур через обмежені можливості їх експорту, — відзначили в НБУ.
«Регулятор сьогодні вирішив відкласти ухвалення рішення про підвищення облікової ставки і залишив її на рівні 10%. Після відновлення функціонування каналів монетарної трансмісії Національний банк знову застосовуватиме облікову ставку й інші монетарні інструменти для утримання під контролем інфляційних очікувань та поступового зниження інфляції», – йдеться в повідомленні.
У березні 2022 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 13,7% (із 10,7% у лютому). Світовий банк прогнозує, що за підсумками 2022 року через вторгнення Росії українська економіка впаде на 45,1%. У країні не функціонує половина бізнесу, а закриття РФ портів Чорного моря зупинило половину українського експорту.