Влада України виступила проти західних побоювань, що країна може виявитися постачальником контрабандної зброї майже через п’ять місяців після того, як 24 лютого РФ розпочала повномасштабне вторгнення. Водночас визнала, що хотіла посилити свої методи контролю над озброєннями.

Про це пише Financial Times. В інтерв’ю виданню міністр оборони Олексій Рєзніков заявив, що Київ зацікавлений у збереженні всієї вартості обладнання, поставленого західними союзниками на суму $10 мільярдів.

“Ми повинні вижити. У нас немає мотивів для контрабанди зброї з України”, – підкреслив він.

Раніше офіцери з країн ЄС та НАТО зажадали від валютних інстанцій суворішого контролю за переданою Києву західною зброєю через побоювання, що вона “контрабандним шляхом вивозиться з країни за кордон і потрапляє на чорний ринок Європи”. Глава українського Міноборони спростував звинувачення, зазначивши, що деякі із союзників відправили представників армії до країни, щоб перевірити оборот переданої зброї, а також запросив інших спостерігати за ними.

Він заявив, що Україна використовує програмне забезпечення НАТО, придбане в 2019 році, для спостереження за місцем розташування і використанням зброї, яка поставляється Заходом, і його можуть отримати союзники з Альянсу.

“Ми повинні швидко перейти вперед. Ми це розуміємо”, – сказав Резніков.

У Міноборони запевнили, що все передане Україні західне озброєння ретельно відслідковується За його словами, система, яка нині керується винятково централізовано, може бути розширена до рівня бригади й, можливо, батальйонів. Київ звертатиметься за порадою до своїх товаришів щодо того, як далеко слід розгортати озброєння. Україна також може створювати два різні методи її моніторингу паралельно із програмним забезпеченням НАТО.

“Немає ймовірності того, що важке озброєння, як 155-мм гаубиці або ракетна техніка, поставлена США, будуть вкрадені. У всіх у них є GPS-трекери, а супутники західної армії можуть додатково стежити за гігантськими інструментами”, – запевнив міністр.

У західних офіцерів особливе занепокоєння викликають зенітні ракетні комплекси Stinger та легкі безпілотники-камікадзе, враховуючи їхню портативність. Резніков заявив, що, хоча вони не відслідковувалися за допомогою GPS, але були обмежені спеціальними силами України й згодом перебували під суворим контролем.

“Я говорив про це з товаришами, різними міністрами оборони – у вас є якісь питання? Вони кажуть “ні”, – підкреслив Резніков.

Майже вся передана Україні зброя обладнана GPS-трекерами.