Зеленський закликав ЄС ухвалити рішення про членство України в Євросоюзі.

“Настав вирішальний момент, щоб раз і назавжди закрити багаторічну дискусію та ухвалити рішення про членство України в ЄС. Обговорив з Шарлем Мішелем (голова Європейської Ради – ред.) подальшу дієву допомогу та героїчну боротьбу українців за своє вільне майбутнє”, – написав Президент України на своїй сторінці в Instagrаm.

Зеленський звертався з таким закликом ще до початку повномасштабної війни з РФ на Мюнхенській конференції з безпеки.

22 лютого цей заклик повторив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

У свою чергу, глава Європейської народної партії та колишній очільник Євроради Дональд Туск закликав Євросоюз зайняти серйозну позицію щодо надання європейської перспективи Україні на тлі російської кризи. 

Про це Туск сказав у своїй заяві на саміті Європейської народної партії щодо України.

Туск перерахував п’ять речей, які, на його думку, є важливими на тлі кризи, що склалася. Серед них – надання Україні перспективи членства у ЄС.

“П’яте – серйозна позиція щодо європейської перспективи України. Нам необхідно прискорити та активізувати діалог між Києвом та Брюсселем”, – сказав Дональд Туск.

Він наголосив, що цей процес може бути складним, однак “у разі реалізації це означатиме реальні зміни правил гри, які на цей час диктуються Москвою”. 

Туск додав, що урядам та політичним силам ЄС не слід повторювати помилки умиротворення агресора та бути наївним, а виступити рішуче і сміливо проти цинізму і брутальності Путіна.

Додамо, що наразі у відповідь на побоювання східного флангу альянс вперше в історії вирішив активізувати оборонний план Східної Європи. Пише BBC. 

“Це означає підвищену готовність сил НАТО, які у разі більшої небезпеки можуть перекинути до Східної Європи, – каже ВВС представник міністерства оборони Латвії Каспар Галкін. – Зараз триває робота над формуванням частин та командної структури, а також над тим, щоб НАТО могло реагувати у разі загострення”.

За словами Айнара Латковскіса, під час спільних навчань союзники неодноразово демонстрували готовність прибути до Балтійського регіону у стислі терміни:

“Активізація цього плану означає не лише розміщення контингенту й техніки тут, що дуже важливо, а й готовність, наприклад, на військовій базі у Техасі. Винищувачі можуть прибути з регіону Середземного моря, як це нещодавно було. І перемістити сюди десантників з США також можна дуже швидко”.

І США, і інші країни НАТО висловили готовність відправити до Балтійського регіону військову техніку та особовий склад одразу після вторгнення Росії на територію України. Тож присутність додаткового контингенту НАТО у Латвії, Литві та Естонії подвоїться.

До початку української кризи тут було близько чотирьох тисяч військових з Британії, Канади, Німеччини, Данії, Норвегії та інших країн.

Додатково Канада надсилає 460 людей до Латвії, Британія – близько 900 до Естонії, Данія – 200 людей до Естонії, Німеччина – 350 людей до Литви, Норвегія – 60 людей до Литви. США відправляють до країн Балтії 800 людей, вісім винищувачів F-35 та двадцять гелікоптерів AH-64 Apache.

“Це сигнал для Росії, – каже ВВС дослідник Естонського міжнародного центру оборони та безпеки Калєв Стойческу. – Нападати на Україну, де не було військ НАТО, – це одна справа, Україна сама повинна захищатися. А напад на будь-яку країну НАТО – це напад на 30 країн, серед яких – США, Велика Британія тощо. Якщо президент Путін цього не розуміє або думає, що це [розширення конфлікту] не спрацює, тоді війна буде розширюватись, наслідки буде складно передбачити”.