Президент США Джо Байден проведе телефонну розмову з кількома західними лідерами щодо кризи, пов’язаної з нарощуванням Росією військ на кордоні з Україною.

Декілька західних інформагентств із посиланням на неназвані джерела повідомляють, що розмова запланована на 18:00 (за Києвом) 11 лютого. Про це, зокрема, передають Reuters and AFP.

У повідомленнях йдеться, що лідери Канади, Німеччини, Італії, Великої Британії, Польщі, Франції, Європейського союзу та НАТО візьмуть участь у діалозі через кілька годин після того, як держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Росія, за даними розвідки, продовжує нарощувати свої військові сили і техніку біля кордону з Україною.

Підтвердження дзвінка з Білого дому наразі немає.

Нагадаємо, що з осені минулого року у ЗМІ почали з’являтися повідомлення з посиланням на дані розвідки про концентрацію російських військ на кордоні з Україною. США й інші країни Заходу припустили, що Москва готує військове вторгнення і почали надавати військову допомогу Україні.

Кремль ці заяви відкинув і зажадав від США і НАТО «гарантій безпеки», зокрема, не розширювати Альянс на схід. Представники Заходу заявляли, що на поступки в принципових питаннях не підуть.

Наприклад, голова Сенату Чехії Мілош Вистрчіл застеріг від поступок Москві на тлі напруженості через накопичення Росією своїх військ біля кордонів з Україною. Відповідаючи на запитання Радіо Свобода про вимогу Росії до НАТО щодо «гарантій безпеки» (зокрема виведення військ «старих членів» НАТО з території нових членів альянсу), Вистрчіл попередив, що це послабить «обороноздатність демократичного світу».

«Якщо би вивели НАТО з територій, це б означало послаблення обороноздатності демократичного світу. Тоталітарні сили почали б набувати більшого впливу. Якщо тоталітарна влада починає здобувати вплив, і є такі можливості, що демократія іде їй на поступки, як, наприклад, Мюнхенська угода та Адольф Гітлер, чи інші тоталітарні лідери, це призводить до того, що вона підвищує свої вимоги. Отже, політика поступок, політика пошуку компромісу у той час, як Росія має на меті розширення своїх територій та своєї влади, є абсолютно неправильною політикою», – сказав Вистрчіл.