Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець вдруге за добу провів зустріч з російською омбудсменкою Тетяною Москальковою.

Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Він поінформував, що провів зустріч з уповноваженою з прав людини РФ Тетяною Москальковою, до якої приєдналися голова Великих Національних Зборів Турецької Республіки Мустафа Шентоп та головний омбудсман Туреччини Шереф Малкоч.

“Під час обговорення з турецької сторони прозвучали конкретні пропозиції щодо активізації вирішення гуманітарних питань. Туреччина, як партнер України, неодноразово демонструвала свою активну участь у вирішенні багатьох проблем, пов’язаних із збройною агресією Росії. Зокрема, вдалим кейсом була “зернова угода” щодо розблокування експорту українського зерна”, – написав посадовець.

Як пише Skу News, омбудсмени України та Росії домовилися про обмін 40 полонених. Офіційного підтвердження цьому немає.

В інформаційному агентстві додають, що переговорили тривали 40 хвилин. Пізніше вони відвідають президентський палац Туреччини, де Таїп Ердоган виступить на конференції з промовою.
Нагадаємо, раніше уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець розкритикував ООН за “посередницько-нейтральну” позицію щодо нещодавно розпущеної місії з розслідування трагедії в Оленівці.
“Словами речника генсека ООН ми дізналися, що він вирішив розпустити цю місію. На пресконференції ми не почули жодного слова, що РФ не допустила цю місію до Оленівки. Там не пролунало жодних аналізів дій РФ. Україна публічно казала, що ми готові сприяти, створити всі умови, приїжджайте.

Але вкотре, на мій погляд, ми побачили посередницько-нейтральну позицію ООН. Жодного слова засудження російської сторони, яка зробила все, щоб не допустити туди цю міжнародну місію. Тому, на жаль, прийняте таке рішення. Якщо вже створили, то хоч якусь роботу зробіть. А якщо ви не отримали гарантій безпеки, прямо публічно скажіть: Росія нас не допустила”.

Омбудсмен зазначив, що з самого початку був скептиком щодо цієї місії.

“По-перше, я проаналізував склад і показав, що всі три людини мають дуже позитивне відношення до РФ. Це вже неприпустимо. По-друге, я казав: “А як ви хочете туди доїхати, РФ дає на це дозвіл?” Ні, не дає”, – згадав він.
5 січня стало відомо, що генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш розпустив місію з розслідування загибелі українських військовополонених в Оленівці.
“Генеральний секретар ухвалив рішення розформувати місію щодо встановлення фактів щодо інцидентів 29 липня 2022 року в Оленівці через відсутність умов для направлення місії на місце події”.
За словами представника ООН Стефана Дюжарріка, причина розформування місії є відсутність необхідних гарантій безпеки та доступу: “У нас була політична угода, але для такої складної та делікатної і, прямо сказати, небезпечної місії в зоні бойових дій нам необхідні чіткі гарантії безпеки та доступу від обох сторін. Ми не відчули, що отримали їх і не відчули, що була можливість отримання таких гарантій у майбутньому”.

Як повідомляє “Радіо Свобода”, Дюжаррік не відповів на запитання, яка саме сторона не надала гарантій. Він також заявив, що місія може бути відновлена в майбутньому, однак слід дозволити учасникам місії повернутися до звичайної роботи, якщо прогрес відсутній.

“Щойно ми відчуємо, що є необхідні гарантії безпеки і ми можемо туди вирушити, місія буде відновлена”, – зазначив він.