Новий Лісовий кодекс, який зняв захист від рубок, зокрема, з гірських лісів, заклав справжню екологічну бомбу під ліси України.
Таку думку висловив “Апострофу” директор громадської організації “Київський еколого-культурний центр” Володимир Борейко.
За словами експерта, лісовий кодекс, який діяв в перші роки незалежності в Україні, був більш-менш екологічним. Згідно з його нормами, в гірських лісах і біля річок рубки було заборонено – насамперед рубки головного користування, коли рубають “ділову” деревину.
Коли у 2000 році стало ясно, що в Україні практично всі рівнинні ліси вирубали, лісники вирішили піти законним шляхом і переписати лісовий кодекс. Головним лобістом цього став народний депутат Орест Фурдичко, який очолював у Львівській області лісову галузь.
Разом з іншими депутатами він “провів” новий лісовий кодекс практично без обговорення. І це була величезна бомба під ліси України, тому що цей кодекс є дуже анти-екологічним – а він працює вже майже 20 років.
“Вони зробили дуже багато поганого. Але головне, що вони зробили – зняли захист з гірських лісів, а також тих, які ростуть біля річок і озер, від рубок. Тобто, все” в законі “, але робиться анти-екологічно і антидержавно”, – вважає експерт.
Потім лісники почали просувати підзаконні акти, які дають можливість займатися “офіційним браконьєрством” – порушенням загальних екологічних норм за допомогою законодавчого “даху”. Вони розробили дуже багато правил, які часто суперечать один одному, не дають чіткої термінології.
“Найбільш браконьєрський підзаконний акт – це” Санітарні правила в лісах України “. Тому, коли журналісти пишуть що лісники підпалюють ліси, щоб незаконно вирубати, я говорю – лісникам не треба підпалювати, у них все є, вся законна основа. На її базі можна “законно” вирубати всі ліси України “, – підсумував Володимир Борейко.
Що цікаво, Державне агентство лісових ресурсів України останнім часом відзначилося доволі суперечливими заявами – навесні їх дані показали, що у 2019 році об’єм незаконно вирубаного лісу збільшився в 7 разів у порівнянні з 2018-м.
А нещодавно вони заявили, що законні рубки лісу зменшилися на 17%. На фоні катастрофічної повені у Прикарпатті та Буковині Держлісагентство опублікувало на своєму сайті статтю під назвою “Ліс не дамба”, у якій пояснило, що ліс до катастрофи не має ніякого відношення. Мовляв, води випало забагато, і він би її все рівно не втримав.
Однак не все так просто.
“Обидві цифри – і про 7 разів і про 17% – є фейковими. Браконьєрського лісорубства більше не стало. Припускаю, що у Держлісагентстві стали більше складати протоколів на браконьєрів. Але їх зараз точно не більше, ніж у попередні роки. Тому що основними браконьєрами, на мою думку, у рубці лісу в Україні є самі лісники. Протоколами вони можуть прикривати свої незаконні вирубки, – заявив він.