В українському медіа-просторі почали активно обговорювати особистість колишнього українського судді Миколи Чауса, який, як вважається, втік за кордон після підозр у хабарництві. Все тому, що 17 травня у месенджері Telegram раптово спливло відеозвернення самого Чауса. Чаус підписав відео словами “Привіт, Петре Олексійовичу!”.
За словами Чауса, він дійсно став жертвою викрадення, однак зараз знаходиться в безпечному місці та обіцяє повернутися в Україну. Цікаво, що багато хто розглядає виступ екс-судді, як перший пробний удар по п’ятому президенту України Петру Порошенку. “Коментарі” поцікавилися в експертів, як може далі розвиватися “справа Чауса”.
Фахівці спробували пояснити, чи дійсно екс-суддя становить загрозу для представників колишньої влади.
Директор Інституту світової політики Євген Магда вважає, що навколо справи Чауса відбуваються маніпуляції.
“Його заява про викрадення у 2016 році не співпадає з реальністю. Адже на території Молдови він перебував спокійно. Сам подавав документи, щоб отримати там політичний притулок, — нагадує Євген Магда. — Тому я вважаю, що запуск цього Telegram-каналу має під собою очевидну підставу”.
За словами експерта, скоріш за все, таким чином ті, хто викрав Миколу Чауса у квітні 2021 року, збираються, з одного боку, спробувати “легалізувати” екс-суддю. З іншого ж, впевнений Магда, руками Чауса можуть ризикнути “вдарити” по проєвропейських силах у Молдові, які братимуть участь в парламентських виборах, запланованих на 11 липня. Євген Магда каже, що формат вкидання інформації та сама тональність заяв Чауса викликають більше запитань, ніж дає відповідей.
“Де він знаходився весь цей час? Чому саме таким чином доносить інформацію? Якщо він в Україні, як сюди потрапив? Чому не здався детективам НАБУ? Нагадаю, що Молдова межує тільки з Україною і Румунією. І вивезти Чауса до якоїсь іншої країни після його викрадення в Кишиневі було б технічно складно”, — підкреслює Євген Магда.
Політолог Андрій Золотарьов виключає версію, що квітневе викрадення Чауса зроблено на замовлення Банкової.
“Ніяких бонусів Зеленському це не приносить, швидше тільки головний біль, враховуючи розслідування, яке зараз проводить Молдова. Так, Зеленському було б цікаво, щоб Чаус заговорив. І тому є, що розповісти про “правосуддя” часів президентства Порошенко. Але ці визнання не потрібні Офісу Зеленського такою ціною”, — говорить експерт.
На думку Золотарьова, нинішнє викрадення (якщо це було викрадення, а не інсценування) Чауса могло бути зроблено з метою підставити Зеленського.
“У нинішнього глави держави великі проблеми з силовим ресурсом, який він не контролює, як того вимагає ситуація. Так що, можливо, діючі або колишні силовики пішли на викрадення Чауса за чиїмось замовленням”, — зазначає експерт.
При цьому політолог упевнений, що Чаус може багато неприємного розповісти про те, як при Порошенку продавлювалися потрібні владі судові рішення.
“Це курирували тодішній заступник голови Адміністрації президента Олексій Філатов, нардеп Олександр Грановський. І свідчення про ті рішення з вуст судді, який був одним з їх виконавців, явно не в інтересах екс-президента, — підкреслює Андрій Золотарьов. — Є категорія суддів, яких я називають “хребетні”. Вони чутливо реагують на “побажання” влади. Чаус був якраз із таких. Ще й отримав непогану винагороду, судячи з того, що знайшли у нього. І мовчання Чауса, в тому числі щодо вирішення стосовно неправомірної, як показав час, посадки Корбана, в інтересах команди Порошенка. Можливо, до самого Петра Олексійовича ниточка не дотягне, але спливуть люди з його оточення”.